Minden Ami Külföld | ANZAC day - Ausztrália és Új-Zéland nemzeti ünnepe - Minden Ami Külföld
Minden ami kulfold logo feher
Minden ami kulfold logo feher
Minden ami külföld
  • Ausztrália és Új-Zéland nemzeti ünnepe egy és ugyanarra a napra esik. Nem csoda, hisz történelmük SZOROSAN KAPCSOLÓDIK >>>

ANZAC day – Ausztrália és Új-Zéland nemzeti ünnepe

Ausztráliának is van nemzeti ünnepe, ráadásul nem is csak az övé, hiszen Új-Zélanddal közösen “osztozkodnak” az ünnepen! Miről is szól az ANZAC nap? Miért jelenik meg mindenütt a rozmaring ilyenkor és miért süt mindenki ANZAC kekszet?

Írta: Niki – Minden Ami Külföld

ANZAC jelentése és eredete

A rövidítés az Australian and New Zealand Army Corps , vagyis magyarul az Ausztrál és Új-Zélandi Hadsereg elnevezést takarja, amit az első világháború kitörése után nem sokkal az új-zélandi és ausztrál hadtest kapott. Ez a csapat Gallipoli-nál partra szállva harcolt, és mivel ez volt a legelső nagy hadművelet a két ország történelmében. Az alakulat harcból hazaérkezett katonáit 1916 óta minden év április 25-én ünneplik és emlékeznek meg azokról, akik a harcban elestek. Ez az ANZAC nap. Az 1920-as évektől pedig április 25 hivatalosan is Ausztrália és Új-Zéland nemzeti ünnepe, amikor számos megemlékezés, felvonulás, és különböző események kerülnek megrendezésre.

Mindazok ellenére, hogy sokan vesztették életüket a harc során és a célt sem teljesítették, ennek ellenére a gallipoli hadművelet fontos fejezete a mai történelemkönyveknek.

Ausztrália és Új-Zéland nemzeti ünnepe egy és ugyanarra a napra esik. Nem csoda, hisz történelmük SZOROSAN KAPCSOLÓDIK >>>

Amikor kitört az első világháború, Ausztrália akkor még épp hogy csak 13 éve nyerte el függetlenségét és alakult szövetségi állammá. 1914-ben Nagy Britannia hadat üzent, így a két ‘fiatal’ ország, akik még voltak eléggé felkészülve, hadba lépett és részt vettek a Gallipoli-félsziget elfoglalását célzó harcban. A nyolc hónapnyi harcban többezer ausztrál katona vesztette életét, de a hadművelet mindkét oldalon sok szenvedéssel és veszteséggel járt. 1915. április 25-én  az ANZAC hadsereg katonái egy névtelen kis öbölben szálltak partra és hivatalosan ennek a helynek a neve lett ANZAC-öböl. A partraszállást követően ez az öböl volt az ausztrál és új-zélandi katonák legfőbb támaszpontja a Gallipoli-félszigeten a csata nyolc hónapja alatt.

Az ANZAC nap történetéről az elmúlt évben írtunk, >>> ide kattintva <<< elérheted.

ANZAC nap manapság

Hajnali virrasztás, felvonulások, emlékmű-koszorúzás, ezek mind-mind elválaszthatatlan elemei a nemzeti ünnepnek. A  gallipoli partraszállás hajnalban volt, ezért kezdődik a nemzeti ünnep hajnali virrasztással. Az emlékező szertartások kezdetben egyszerűek voltak, az utóbbi időben egyre több család és fiatal vesz részt ezeken a hajnali megemlékezéseken, így mára a himnuszok, a felolvasások, a dudajáték és a kegyeletadó sortüzek is az ünnep részévé váltak és országszerte különböző programokra kerül sor a háborús emlékműveknél.

ANZAC játék

A nemzeti ünnephez kapcsolódó egyik legnépszerűbb hagyományos játék az ún. „2-up”. Eredete az 1850-es évekig nyúlik vissza, az első világháborúra pedig az ausztrál katonák megszokott játékává vált. Az emléknap így az egyetlen olyan nap az évben, amikor Ausztráliában a szerencsejátékot az arra kijelölt helyeken kívül is engedélyezik. A játék során kijelölnek egy „dobót”, aki két érmét dob fel egyszerre a levegőbe. A játékosok ekkor fogadnak, hogy az érmék melyik oldalukra esnek le. A játékban való részvétel feltétele a tizennyolcadik életév betöltése, ezen kívül a nyereséget muszáj jótékony célra adományozni.

Pipacs és rozmaring

Az ünnep hagyományos szimbólumai közé tartozik a Gallipoliban elterjedt rozmaring. Egy rozmaringszálat tűznek ki még napjainkban is.

Az emlékhelyeknél pipacsvirágból készült koszorúkat helyeznek el, de tiszteletből a háborúban elhunyt rokonok neve mellé is a családtagok egy-egy szál pipacsvirágot tesznek. Az első világháború katonai folklórjában a pipacs élénk piros színe a bajtársak vérével áztatott földet szimbolizálta, vagyis “véráldozat” jelentése volt és ez mindmáig megmaradt. A pipacs további jelentőségét az adja, hogy tavasszal az első növények közt virágzott.

ANZAC biscuit – vagyis ünnepi keksz

A kekszet az ANZAC katonái kenyér helyett fogyasztották, de persze napjainkban a jellege már távol áll az eredetitől. A tartósságra nagy szükség volt a háború idején, így az eredeti recept szerint egy nagyon kemény, száraz kekszféleség volt, amit a katonák akkoriban “golyófogónak” is becéztek. Az, hogy ez ausztrál vagy új-zélandi recept-e, abban természetesen a két ország nem jut dülőre. Mindenesetre ez a két országot egyesítő csemege nagyon finom és mindenki büszkén fogyasztja a finomabbnál finomabb változatait.

Süssünk ‘katona kekszet!’

Az „ANZAC” kifejezést az ausztrál törvények védik, tiltják a kifejezés használatát az ausztráliai veteránügyi miniszter engedélye nélkül, és Új-Zélandon hasonló korlátozások vannak. Azonban az egyetlen egy méltányossági mentesség az ANZAC kekszhez kapcsolódik, ugyanis ezeknek „hűnek kell maradniuk az eredeti recepthez”, és „ANZAC kekszként kell említeni és eladni”, soha nem sütiként.

Nézzünk a receptet. Vigyázz, kész, süss! >>>

ANZAC keksz recept:

Hozzávalók:

  • 10 dkg vaj
  • 2 evőkanál aranyszirup vagy méz
  • 12 dkg liszt
  • 8 dkg zabpehely
  • 8 dkg kókuszreszelék
  • 5 dkg cukor
  • 1 kávéskanál szódabikarbóna
  • reszelt narancshéj
  • vanília-kivonat ízlés szerint

Elkészítés: A vajat felolvasztjuk, hozzáadjuk a mézet vagy aranyszirupot, valamint 1 evőkanál vízzel elkevert kávéskanálnyi szódabikarbónát, elkeverjük, majd a tűzről levéve félretesszük kicsit hűlni. A száraz alapanyagokat – liszt, zabpehely, kókuszreszelék és cukor – egy keverőtálba kimérjük és összekeverjük, majd ezután hozzáöntjük a vajas keveréket, ízesítjük egy kis reszelt narancshéjjal és vanília-kivonattal -, és jól összekeverjük. Ne lepődjünk meg, egy morzsás állagú tésztát fogunk kapni.

Ausztrália és Új-Zéland nemzeti ünnepe egy és ugyanarra a napra esik. Nem csoda, hisz történelmük SZOROSAN KAPCSOLÓDIK >>>

A masszából kézzel 12-13 lapos kekszet formázunk a tenyerünkben, sütőpapírra fektetjük őket egymástól kicsit távolabb, és 180 fokos sütőben 12-15 perc alatt aranyszínűre sütjük. A sütőből kivéve hagyjuk kihűlni, dobozba zárva sokáig friss és omlós marad!

TIPP: aranyszirup Magyarországon nehezen beszerezhető, de hála a StreetKitchen csapatának, itt egy remek recept erre is!


Tudtad?

Mind az ausztrálok mind az új-zélandiak közt is örökös vitatéma, hogy az ANZAC keksz puhább vagy keményebb legyen. Jó hír, hogy ha kipróbálod a receptet, ezt könnyedén letesztelheted, ha a tepsi feléről leszeded a kekszeket, a másik felét pedig még visszatolod pár percre sülni!


Minden finomabb, ha ott helyben fogyasztjuk el!

Ha Ausztráliába készülsz, >>> nézd meg kikre számíthatsz <<< akik biztosan segítségedre lehetnek!


Teljeskörű rálátást szeretnél a szigetországra?

Ne hagyd ki az AUSZTRÁL KISOKOST!


Forrás(ok):

Spoonfoolofsugar

Újkor


Külföldre vágysz? Érdekelnek a hasznos tanácsok, személyes élmények? Keresd profi tanácsadóinkat, nyelvtanárainkat, ha nem akarod, hogy meglepetések érjenek! Szörfözz a Minden Ami Külföld oldalán!

Kérj segítséget profi tanácsadóinktól, nyelvtanárainktól:

partnereit, hogy minél felkészültebben tudj nekivágni az utadnak, ha itt az idő és ne érjenek majd semmilyen meglepetések!

Anglia, Ausztrália, Új-Zéland, Amerika akár Kanada, vagy Európán belül maradnál?

Megoldást keresel?

Csapat, aki segít Neked: Ide kattintva vagy a bal oldali képre, fel tudod felvenni a kapcsolatot Partnereinkkel és Szakértőinkkel!

A csapból már majdnem mindenhol a Minden ami külföld folyik és nap, mint nap törekszünk arra, hogy minél több emberhez jussanak el naprakész információk, valós tapasztalatok!

Kövesd a Minden Ami Külföld csatornáit és ne maradj le a fontos, hasznos és sokszor érdekfeszítő témákról:

📳

FACEBOOK

YOUTUBE

TIKTOK

INSTAGRAM

TWITTER

PINTEREST

PODCAST csatornáinkon meghallgathatod a beszélgetéseket is, úton-útfélen Veled vagyunk:

🎧⚛️

ANCHOR

SPOTIFY

GOOGLE PODCAST

APPLE PODCAST

OVERCAST

CASTBOX

BREAKER

Ha tetszik ami csinálunk akkor lehetőségeidhez mérten kérlek támogasd a munkánkat az alábbi képre kattintva, akár havi szinten. Köszönjük!

Lehetőségeidhez mérten kérlek támogasd a Minden Ami Külföld munkáját! Köszönjük!

Szólj hozzá

Munkalehetőségek Külföldön

Kattints a gombra ha érdekel

<< Munkalehetőségek