Ausztrália vagy Magyarország? Egy otthonra találás története
Anita igazi világlátott magyar. Húsz évet töltött külföldön, ma már Ausztrál állampolgár. Hogy milyennek látja Magyarországot ő és külföldi párja?
Többek közt erről is meséltek nekünk!
Baráth Mea – Minden Ami Külföld
Anita hamar belekóstolt a külföldi életbe. Az egyetem után egy igazi kalandvágyó fiatalként, nyelvtudás nélkül, vízummal utazott ki Angliába gyerekekre vigyázni, vagyis bébiszitterkedni. Teljes mértékben szótárból élt az elején.
Merész vállalkozásnak tűnt!
Nem sokkal később Amerikában folytatta a külföldi kalandokat, cserediák programon keresztül jutott ki a messzi kontinensre. Később, egy rövid Magyarországon töltött időszak után a következő úticél Ausztráliába vezetett.
Anita történetéről már korábban is írtunk, amiről részletesebben ITT olvashattok!
Anita jelenleg is Ausztráliában, Hastingsben, Victoria államban, a Mornington Peninsulán él családjával, 55 kilométerre Melbournetől, egy tizenötezer fős kisvárosban. Anita számára kifejezetten otthonos, hiszen méreteiben hasonló szülővárosához, Sárospatakhoz, és Keszthelyhez is, ahova egyetemre járt.
“Vízöntő vagyok, a víz közelsége lételemem. Muszáj valahol a parton élnem!” – mondja magáról a világlátott magyar hölgy.
Arra a kérdésre, melyik országot érzi igazán otthonának, határozott a választ adott:
“Az otthon számomra abszolút Ausztrália!
És bármennyire is furcsán hangozhat, nekem ez itt a felnőtt otthonom. Itt lettem igazán önálló, és építettem fel a saját életem.”
Párkapcsolat Ausztráliában, ismerkedés külföldön
Anita és ausztrál párja, Matt online ismerkedtek meg az akkori ‘Oasis active’ nevű társkeresőn. Körülbelül egy év ismerkedés után tette fel a fiú a kérdést, lenne-e Anita a barátnője. “Ez egy érdekes része a kapcsolatoknak.” – meséli Anita – “Mi Magyarországon járunk egymással, és kész. Itt Ausztráliában mindenféle minősítéssel illetik a kapcsolatot.”
Pár érdekes kifejezés:
Dating = randizgatás
Hooking up = összejárni aludni
Going out = együtt járni
Anita egy magyar barátjával érkezett Ausztráliába, akivel az amerikai cserediák program orientációján találkoztak és barátságuk a mai napig szoros maradt.
“A beilleszkedés során, az első években valamilyen szinten kerestük a magyar társaságot, elég jó csapat járt össze egy belga sörkertben, Melbourneben. Jellemző volt a társaságon belüli ismerkedés, sok magyar lány ragaszkodott a magyar fiúkhoz. Rám ez nem igazán volt jellemző. Én szerettem volna mást, újat tapasztalni, nyitott voltam az ismerkedésre.”
Anita és Matt tizenkét éve alkotnak egy párt, támogatják egymást jóban-rosszban. Kapcsolatuk ötödik évében aztán egyszer csak úgy határoztak, hogy Magyarországra költöznek.
Vissza Magyarországra… na, de miért?
A Magyarországra való visszaköltözés gondolata Matt ötlete volt.
“Amikor megismerkedtünk, 2011-ben, én akkor kezdtem el a rendőrakadémiát Ausztráliában. Ez a lehetőség folyamatosan nagyon jó, nyugodt családi hátteret biztosított számunkra. Nem jelentett problémát, hogy később három műszakban dolgoztam. Jól működött a kapcsolatunk. Rengeteget utaztunk – és utazunk – együtt. Évente eljártunk Thaiföldre, Balira, Vietnámba. Kuala Lumpur, Singapore, gyakorlatilag bármerre Ázsiában. Ausztrálián belül utazni sajnos drágább, mint külföldre menni nyaralni.”
Anitáék 2014-ben hazautaztak Magyarországra a nyári időszakban. Matt ekkor kapott ízelítőt először Anita hazájából. Sokat utazgattak Európán belül is. Sárospatakon és Budapesten kívül jártak Horvátországban, Csehországban, és a szlovák Tátrában. Mattet lenyűgözte az európai sokszínűség, és az olcsóság. Már ekkor megfogalmazódott benne, szívesen tapasztalna még többet ebből a világból.
“Matt az egyik legnagyobb ausztrál ital hálózatnál, a Dan Murphy`s-nél dolgozott, és miután elhagyta ezt a munkahelyét, érezhetően nem találta a helyét. Én eközben már nyomozóskodtam.” – meséli Anita. “Élveztem a rendőr életet. Anyagilag is stabilan éltünk. Amikor feldobta az ötletet, hogy próbáljuk ki, milyen lesz nyugdíjas éveinkben Magyarországon élni, nem volt okom nemet mondani.”
Így hát Anitáék belevágtak.
A hazaköltözés
Amint eldöntötték, hogy Magyarországra költöznek, bele is vágtak az előkészületekbe. Anita 12 hónap fizetetlen szabadságot vett ki a munkahelyén, egy hatalmas garázsvásárban megszabadultak tárgyaik nagy részétől, eladták az autójukat, és nekivágtak az útnak.
Illetve nekivágtak – volna, ugyanis Matt-nek vízumra volt szüksége.
EU-n kívülről érkező külföldi állampolgár magyarországi vízum ügyintézése
Anita és Matt a Magyarországra költözés előtt először bevándorlási ügynök segítsége nélkül, online próbáltak tájékozódni a tennivalókról, ami nem bizonyult egyszerűnek.
2016-ban ausztrál állampolgár Magyarországra lépéséhez ”magyar állampolgár családtagja tartózkodási kártyát” lehetett igényelni. Mivel Anita és Matt nem házasok, bizonyítaniuk kellett, hogy legalább egy éve együtt élnek. Később is rendszeresen kaptak látogatásokat a hivatalból magyarországi lakásukra, ellenőrizni kapcsolatuk valódiságát.
A miskolci Bevándorlási Hivatalban is nehézségekbe ütköztek, mert az intézmény követelte az ausztrál lakcímkártyát, ami Ausztráliában nem létezik. Végül a jogosítványon szereplő lakcímet fogadták el megfelelő igazolásnak. Többször rákérdeztek arra is, Matt ukrán származású-e. Ugyanis addig nem volt rá példa, hogy ausztrál állampolgár válassza Magyarországot hosszabb letelepedés céljából.
Számtalan hivatalos dokumentum bemutatása, és három hónapos ügyintézés után Matt öt éves tartózkodási engedélyt, és Európai Uniós állampolgárt megillető jogokat kaphatott. Akkor még nem sejtették, hogy – terveikkel ellentétben – ez az öt év ténylegesen magyar földön fog telni. Matt ekkor munkát vállalhatott, amivel élt is. Bár ez sem volt egy egyszerű menet számára.
Munkavállalás Magyarországon külföldiként
Matt tapasztalata szerint a magyar munkaadók bizalmatlanok a külföldi munkakeresővel, különösen, ha nem EU-s állampolgár. Sok elutasításban volt része, vagy válaszra sem méltatták, amit szintén meglepve és szomorúan vett tudomásul.
Végül a Tesco innovációs menedzsereként helyezkedett el, és dolgozott egy évig. Munkahelyi szorosabb kapcsolatai nem igazán alakultak ki, barátságtalan légkört tapasztalt. Munkaköréhez tartozott a rendszeres utazás Angliába. Beiratkozott magyar nyelvtanfolyamra, ahol sok külföldi barátot szerzett.
Anita a Matt magyarországi tartózkodásának szövevényes ügyintézései során szerzett rutinjára és tapasztalataira támaszkodva jelentkezett bevándorlási tanácsadónak, és dolgozott ebben a munkakörben három évig. Örömmel és büszkeséggel tölti el, hogy több száz külföldi tartózkodási engedély kiadásánál segédkezhetett.
Az egy év magyarországi kiruccanás helyett jött a ‘bizonytalan ötéves terv.’
Anita és Matt terveit a Covid-19 járvány írta felül, így végül az egy éves magyarországi tartózkodásuk öt évre duzzadt.
Egy ausztrál tapasztalatai Magyarországról
Matt tapasztalatai, élményei Magyarországról nagyon vegyesek. A kényszerű maradás negatív megélések irányába billentette a mérleget, hiszen a helyzet nem szabadon választott, és megváltoztathatatlan volt.
A magyar nyelv ismeretének hiánya komoly kihívást jelentett Magyarországon élő külföldiként. Matt elszigetelődést élt meg, főleg a vidéken, Sárospatakon töltött időszakban, amikor az őt körülvevő környezetben nem igazán beszéltek az emberek angolul. Budapestre költözve a pezsgőbb társasági élet, és a multikulturálisabb közeg enyhítette ezt a nehézséget.
Munkahelyi közegben a magyar vezető-beosztott viszonyrendszer visszáságait nehezen tudta értelmezni, és kifejezetten ártalmasnak találja.
“Matt a magyarokat savanyúnak látja.”
Anita szerint Matt szemüvegén át a magyar ember nagyon lehangoló látványt nyújt. “Szomorúan sétálnak az emberek az utcákon, furcsán néznek rád. Ha nem vagy ismerős, akár meg is bámulnak. Ha egy kávézóban angolul csevegsz, kinéznek. Sokszor érzed úgy külföldiként, hogy semmi keresnivalód ebben az országban.”
A magyartanulás kihívásai
Matt számára a híresen bonyolult magyar nyelv megtanulása megugorhatatlan feladatnak bizonyult. Járt nyelviskolába, magántanárhoz, próbálta Anita is segíteni, tanítani. Három év után is minimális a szókincse. A beszélgetések tartalmát általában megérti, de a kölcsönös kommunikáció kifog rajta. A magyar szavak hangképzése, a kiejtés is nagyon idegen volt számára.
Megérte hazaköltözni?
Anita már nem érzi, hogy Magyarországhoz tartozna. Csupán itt töltött egy kis időt. Az élete már máshol van, az otthona Ausztrália lett. De nem bánja, hogy ezt az öt évet újra Magyarországnak adta.
“Szeretném hinni, hogy sok ember életében hagytam valamiféle jó nyomot.
A Magyarországon töltött időszakban a családomra maximálisan támaszkodhattunk. Édesanyámnak, és a nővéreméknek rengeteget köszönhetünk. A közös élmények elkísérnek. Keresztgyerekeim a szemem előtt cseperedtek kisiskolássá. Matt is kötődik hozzájuk, azt hiszem jó nyomot hagyott ő is bennük. A mosolyt, a boldogságot, a kis örömöket, azt, hogy mindenért lehetünk hálásak, és az adni tudás élményét biztosan!”
Feltámadt benned a kalandvágy?
Utaznál? Külföldre költöznél?
Külföldre vágysz? Érdekelnek a hasznos tanácsok, személyes élmények? Keresd profi tanácsadóinkat, nyelvtanárainkat, ha nem akarod, hogy meglepetések érjenek! Szörfözz a Minden Ami Külföld oldalán!
Kérj segítséget profi tanácsadóinktól, nyelvtanárainktól:
partnereit, hogy minél felkészültebben tudj nekivágni az utadnak, ha itt az idő és ne érjenek majd semmilyen meglepetések!
Anglia, Ausztrália, Új-Zéland, Amerika akár Kanada, vagy Európán belül maradnál?
Megoldást keresel?
Csapat, aki segít Neked: Ide kattintva vagy a bal oldali képre, fel tudod felvenni a kapcsolatot Partnereinkkel és Szakértőinkkel!
A csapból már majdnem mindenhol a Minden ami külföld folyik és nap, mint nap törekszünk arra, hogy minél több emberhez jussanak el naprakész információk, valós tapasztalatok!
Kövesd a Minden Ami Külföld csatornáit és ne maradj le a fontos, hasznos és sokszor érdekfeszítő témákról:
📳
PODCAST csatornáinkon meghallgathatod a beszélgetéseket is, úton-útfélen Veled vagyunk:
🎧⚛️
Ha tetszik ami csinálunk akkor lehetőségeidhez mérten kérlek támogasd a munkánkat az alábbi képre kattintva, akár havi szinten. Köszönjük!
Szólj hozzá