Költözés külföldre: mit ad és mit vesz el? – 1. rész
Legfrissebb sorozatunk azt veszi górcső alá, mi mindent nyerhetünk és mi mindent veszthetünk a külföldre költözés során.
andi – Minden Ami Külföld
Mint minden helyzet, minden külföldre költözés is más. Mindenki másképp éli meg. Mást veszít és mást nyer. Sőt. Még családon belül is más és más az érintettek megtapasztalása, minden egyes családtag saját, egyéni helyzetben van. A „hogyan éljük meg a külföldre költözést” függ a személyiségünktől, az addig átélt pozitív és negatív tapasztalatoktól, az otthonmaradók – otthonhagyottak – hozzáállásától (támogatnak vagy inkább tiltanának). Attól is függhet mennyire voltunk bevonva a külföldre költözésről szóló döntésbe (gyerekek esetében különösen fontos szempont lehet), de az elkötelezettségünkön is sok múlhat. A cikksorozat célja az elgondolkodtatás. Erre is gondoljatok, erre is készüljetek. Maximum nem történik meg. Szóval mint mindig: ami hasznos vedd ki, ami nem, dobd ki.
Költözés külföldre: elveszítjük a megszokottat
Hát igen, ez a kiindulópontunk is lehet akár. Elveszítjük a megszokottat. Az utcákat, a tereket, az útvonalakat és az embereket. A barátokat, az ismerősöket, a (kedves és kevésbé kedves) szomszédokat, a mindennapi rutinunkat. Az éghajlatot, az időjárást, az ételeket és a szagokat. A megszokott és jól ismert nyelvet, a kulturális közeget, a társadalmi státuszunkat – akármilyen legyen is az.
Mindez viszont esélyt is ad egyúttal a felfedezésre. Az új utcákat, az új tereket, az új embereket. Lehetőséget ad új rutinok kialakítására – esetleg több mozgás, egészségesebb étkezés kerül a tányérunkra -, új szomszédok, új ismerősök és gyakran akár új kultúrák felfedezésére. Máshol kel fel és megy le nap, vagy melegebb / hidegebb / szárazabb / nedvesebb az éghajlat? Még az is lehet, hogy a ruhatárunkat új dolgokkal szükséges bővítenünk.
Megkóstolhatunk új ételeket, italokat, kipróbálhatunk számunkra eddig ismeretlen ínyencségeket – és így el tudjuk dönteni, szeretjük-e azokat vagy sem. Betekintést kapunk egy vagy akár több kultúra szokásaiba, megláthatjuk művészi alkotásait. Ezáltal is bővítve ismereteinket, gazdagítva tudásunkat.
Valamint függően attól, honnan jöttünk el és hova érkezünk előfordulhat, hogy a társadalomban betöltött státuszunk is változik. Az is lehet, hogy szaktudásunk az új helyen jobban megbecsült, de az sincs kizárva, hogy külföldön – akár jóval – lejjebb (kell) kezdjük (újra). Ezt mindenképpen érdemes mérlegelni. Főleg azért, mert egyes esetekben akár ezen is állhat vagy bukhat a külföldre költözés sikere.
Eddig tartott a bevezető, vágjunk bele a részletekbe – avagy vegyük elő a gázkromatográfot, mint a nyomozós-tudományos filmekben szokták.

Költözés = új utcák, új boltok…
Jobban belegondolva akár egy városon belüli költözés is rengeteg újdonsággal bír. Hiszen elveszítjük a megszokott, évek óta szakadatlanul rótt utcák hangulatát. A tömegközlekedési vagy épp vezetési rutinunkat, hogy melyik utca jobbkezes és melyik nem – azért utóbbi, valljuk be, okozhat gondot mikor megváltoztatják és elfelejtjük figyelembe venni.
Eddig tudtuk hol vannak a boltok, mennyi idő odaérni, mi hol kapható, vagy éppen hol olcsóbb. Mennyi idő bölcsibe, oviba, iskolába, munkába érni, melyik utcákon kisebb a forgalom, vagy épp mennyit szokott minden nap késni a busz.
Mindezeket egy új városrészben is újra kell tanulnunk. Ami tudom, hogy időbe telik, és még energiabefektetés is, és az is lehet, hogy nem mindegyik megszokott bolt lesz elérhető. Sőt, még az áraik is eltérhetnek. Lehet, hogy meg kell tanulnunk korábban odaérni a buszmegállóhoz, mert errefelé pontosak, vagy akár kicsit korábban is jönnek a buszok. És idő kitapasztalni azt is, merre gyorsabb eljutni a bölcsi, ovi, iskola és munkahely négyszögében. Viszont,
A változás teret ad a rácsodálkozásokra
Lelassít így lehetőségünk lesz észrevenni egy-egy érdekes épületet, felfedezni új parkokat, játszótereket és talán még újfajta játékokat is. Belebotolhatunk specializált kisboltokba, tavasszal illatorgiát árasztó orgonabokrokba, és persze új szomszédokba. Utóbbiak jól is elsülhetnek de akár próbára is tehetnek bennünket. A költözés ilyen szempontból általában zsákbamacska.
Eddig még ugye ki sem mozdultunk még a városból, mégis minden mennyi változásba csöppentünk. Ehhez jön még hozzá az esetleges gyermeket érintő változás. Új szoba, új szagok a lakásban, a megszokott barátok akikkel délután összejártunk már lehet, hogy túl messze vannak. Sőt! Az is lehet, hogy közben bölcsit, ovit, vagy iskolát is kellett váltania a gyermeknek. Ne feledjük, a gyermek bennünket, szülőket les és figyel, nem azt elsősorban, amit mondunk, hanem amit teszünk. A mi hozzáállásunk a változáshoz segíthet neki jobban venni azt.

Költözés = … + új nyelv
És akkor adjuk hozzá azt, amivel külföldön szinte 100% hogy találkozunk a költözés kapcsán: a nyelvet. Az újat. Amit vagy jól esetleg folyékonyan beszélünk, vagy nem. Nem csak az utcák és a házak stílusai lehetnek mások, hanem a tömegközlekedés és annak szabályai, rugalmassága és gyakorisága. A KRESZ-szabályok. A boltok sem feltétlenül ugyanazokat a termékeket tartják.
Sőt! Európában belül még talán, de azon kívül valószínű hogy lesznek termékek amiket otthon levettünk a bolt polcáról és az új helyen, az új városban, nem kapható. Még az is előfordulhat, hogy az új nyelvben még elnevezés sincs rájuk. (Tudom, unos-untalan szegény túrót cibáljuk elő. A cottage cheese nem túró! Teljesen másképp készül, sőt, sütőben – tapasztalatunk szerint – sajttá olvad. Ennyit a túrósrétesről vagy a Rákóczi-túrósról.)
Eltévedtünk? Idegen nyelven kell segítséget kérnünk. És megértenünk is! Lekéstük a buszt vagy a csatlakozást? Azok az információk se magyarul elérhetőek. A munkahelyen is másodnyelven kell megértetnünk magunkat és megérteni a többieket. Sőt mi több, állást is azon is kell keresnünk.
S ne felejtkezzünk el a gyermekről sem – új „oktatási intézmény” (ovi, bölcsi, iskola), új gyerekek, új gondozók / óvőnők / tanárok és …. attól függően mennyire ismerte már az új nyelvet, az elején sok-sok megértési és megértetési nehézsége akadhat. Álljunk mellette!
Nyelvet tanulnál? Partnereink állnak rendelkezésedre!
Csatlakozz a Minden Ami Külföld közösségéhez!
Iratkozz fel hírlevelünkre, és elsőként értesülhetsz a legfrissebb hírekről, hasznos tippekről és exkluzív ajánlatokról!
Kövesd a Minden Ami Külföld csatornáit és ne maradj le a fontos, hasznos és sokszor érdekfeszítő témákról:
📳
PODCAST csatornáinkon meghallgathatod a beszélgetéseket is, úton-útfélen Veled vagyunk:
🎧⚛️
Ha tetszik ami csinálunk akkor lehetőségeidhez mérten kérlek támogasd a munkánkat az alábbi képre kattintva, akár havi szinten. Köszönjük!

Szólj hozzá