Minden Ami Külföld | Megújuló energiaforrás és Új-Zéland - Minden Ami Külföld
Minden ami kulfold logo feher
Minden ami kulfold logo feher
Minden ami külföld
  • Megújuló energiaforrás akad bőven Új-Zélandon. Nem csak geotermikus, hanem vízenergia is. VÍZERŐMŰVEK SZERELMESEI, GYERTEK!

Megújuló energiaforrás és Új-Zéland

2022 negyedik negyedévében Új-Zéland áramszükségletének 94%-át már valamilyen megújuló energiaforrás fedezte.

Írta: andi – Minden Ami Külföld

Megújuló energiaforrás például a vízerőmű, melyek Új-Zéland elektromos áramtermelésének több mint 50%-át adják.

A megújuló energiaforrás földje?

Már az a 1880as évek végén, a legelső áramforrások az országban vízenergiából származtak. Volt mire építkezni a maiaknak!

Mindazonáltal Új-Zéland elektromos energiaszükségletéhez – a vízenergián túl – több, más megújuló erőforrás is jelentősen hozzájárul. Igen, jól olvastad ott fentebb, az ország energiaszükségletének majdnem egészét valamiféle megújuló energiaforrás szolgáltatta már 2022 utolsó három hónapjában. Jól hangzik?

Persze, persze tudom, a negyedéves számok nem éves számok… bár azok annyira nem lélegzetelállítóak, azért nem is rosszak. Az év egészét nézve az áram 87%-a származott megújuló energiaforrásból.

Hogy milyenekből?

Az ország vulkanikus területei gazdagok geotermikus energiahordozóban, viszont ezek hatásfoka nem túl jó az alacsonyabb hőfok miatt. Így is az ország villamosenergiaellátásnak egyötödét adják (elnézően kerekítsük fel a 18% körüli értékeket). A vízerőművekből származott az áram 60%-a. E kettő mellett még akadnak szélerőművek, biogáz és napenergia – összesen majdnem 10%-al hozzájárulva az energiaszükséglet kielégítéséhez. A gáz, olaj és szénerőművek energiatermelése jelentősen csökkenő trendet mutat.

Megújuló energiaforrás akad bőven Új-Zélandon. Nem csak geotermikus, hanem vízenergia is. VÍZERŐMŰVEK SZERELMESEI, GYERTEK!
Roxburgh gát és vízerőmű

Vízerőművek – szerte az országban

Új-Zéland gazdag folyókban és tavakban, meg magas hegyekben. Ez így jó kombináció a víz villamos áram termelési képességének kihasználására. A vízerőművek három nagy áramszolgáltató cég tulajdonában állnak és területileg elég egyenlőtlen eloszlást mutatnak az erőművek számát tekintve.

Az északi szigeten csak három van belőlük, de itt van az ország legnagyobb kapacitású (953MW ) vízerőműve. A déli sziget viszont a vízerőmű szerelmeseinek „Mekkája” 😊 Egyrészt ott van a Clutha folyó, kettővel. Az egyik a Lake Dunstan nevű tónál. Hát igen, a folyót felduzzasztották tóvá, hogy lehessen rajta áramot termelni. A Clyde-nál lévő 432 megawattos vízerőmű négy generátoros. A másik, kicsit lejjebb a folyón Roxburgh előtt 320MW kapacitással és nyolc generátorral működik. Az ott kirakott tájékoztató tábla szerint 5,5 méter átmérőjűek, 50 méter hosszúak és 46 métert esése van az acélcsöveknek melyeken keresztül a víz a turbinákhoz befolyik. Egyenként képesek vagy három olimpiai méretű úszómedencét megtölteni egyetlen perc alatt 6,3 millió literes kapacitásukkal. Mondom egyenként…azaz külön-külön!

‘Rendes’ tavakon is vannak erőművek

Mint említettem, a Lake Dunstan egy mesterséges tó, de vannak itt bőven természetes tavak is. És használják is őket áramtermelésre. Akad két vízerőművünk, melyek Tekapo névre hallgatnak – a tónak a neve meglepő módon Lake Tekapo. Az egyik erőmű a tóból kifolyó folyón van, de a másik a Lake Pukaki-n. Ámbár ettől még Tekapo B power station a neve. Kicsit megkavaró, nem?

Aztán jönnek az igazi csemegék. Nem is tudom melyikkel kezdjem.

Manapōuri vízerőmű – Fiordland

A legnagyobb vízerőmű, a Lake Manapōuri (Manapōuri tó) nyugati ágának végén, 7 db, egyenként 122 megawattos generátorral, maximális 800 megawattos kapacitással közel 620ezer háztartást tud ellátni árrammal. Az első generátort 1969-ben, az utolsót (a hetediket) 1972-ben helyezték üzembe. (A legfelső képen ez az erőmű látható.)

A generátorok a tó felszíne alatt 200 méterrel lévő, mesterségesen kiásott barlangban vannak elhelyezve. 8 éven keresztül 1800 ember építette. Gránitsziklába kellett vájniuk, nem csak a barlangot, hanem a kiszolgáló járatokat is. Többek között azt a 10 km (!) hosszút, mely a vizet elvezeti a Doubtful Sound fjord Deep Cove elnevezésű részére. Igen, oda le, a hegy (másik) aljába.

Megújuló energiaforrás ide vagy oda, a túravezető nagyon szomorú dologra hívta fel a figyelmünket, amikor mi arra jártunk. Ugyan vannak palackorrú delfinek Doubtful Sound-on – ez a hely van a legmesszebb az egyenlítőtől ahol megélnek – de kevesen. És a delfin bébiknek nem tesz túl jót, hogy a Lake Manapōuri-ból érkező iszonyatosan hideg víz beteríti a melegebb tengervizet. Mivel a tóból jövő édes víz kisebb sűrűsége folytán a sós tengervíz tetejére ül, amíg végül össze nem keverednek rendesen. Ez a delfin bébiknek kevés vígasz 😢

Megújuló energiaforrás akad bőven Új-Zélandon. Nem csak geotermikus, hanem vízenergia is. VÍZERŐMŰVEK SZERELMESEI, GYERTEK!
Benmore vízerőmű és gát

Még egy kis érdekesség a megújuló energiaforrás szerelmeseinek!

A Waitaki folyón egy egész vízerőmű rendszer van. Pontosan hat(!) erőművel. És igazából nem a folyón kezdődik… Keress rá térképen vagy csak képzeld el: egy tóból kifolyik egy folyó egy másik tóba, aztán folyik tovább egy másik tóba, aztán tó tó hátán, gátakkal elválasztva egymástól.

Az első erőmű „Ōhau A” névre hallgat. A Lake Ruataniwha- n található, mely vizét a Lake Ōhau-ból kapja. Az „Ōhau B” és „Ōhau C” erőművek kicsit lejjebb találhatók, egymástól mintegy 9 kilométerre. „Ōhau C” már Lake Benmore felső részén van.

Aztán jön sorban három tó, melyek a Waitaki folyó felduzzasztásával jöttek létre. Az első a már fentebb említett Lake Benmore, egy erőműnyivel lejjebb Lake Aviemore, és még vízerőműnyivel arrébb Lake Waitaki.

Benmore-t 1958-ban kezdték építeni, a tó 1964 decemberére telt meg és azt követően januárban már elkezdődött az áramtermelés. Építésekor ez volt a déli félteke legnagyobb gátja és a legnagyobb ilyen jellegű projekt Új-Zélandon. Az Aviemore vízerőműben vannak Új-Zéland legnagyobb generátorai. A lapátok közel 8 méter átmérőjűek és 210 tonnát nyomnak. 1962-ben kezdték építeni és 1968-ban lett teljesen üzemképes. A Waitaki vízerőművet az 1930-as évek nagy világgazdasági válsága miatt építették, kézi erővel. Fél millió köbmétert ástak ki, majdnem teljesen csákány és lapát segítségével. 1935-ben kezdett áramot termelni, majd újabb generátorok kerültek bele 1940 és 1949, majd 1952 és 1954 között.


Gondoltad volna?

A Waitaki folyón lévő vízerőmű rendszer – ha az egyes állomások adatai összeadjuk, akkor összesen:

  • 29 generátor képes maximálisan
  • 1553 megawatt áramot termelni, ami ki tudja szolgálni
  • 830 ezer háztartás éves energiaszükségletét

Szeretnéd saját szemeddel látni a vízerőműveket?


Források:


Külföldre vágysz? Érdekelnek a hasznos tanácsok, személyes élmények? Keresd profi tanácsadóinkat, nyelvtanárainkat, ha nem akarod, hogy meglepetések érjenek! Szörfözz a Minden Ami Külföld oldalán!

Kérj segítséget profi tanácsadóinktól, nyelvtanárainktól:

partnereit, hogy minél felkészültebben tudj nekivágni az utadnak, ha itt az idő és ne érjenek majd semmilyen meglepetések!

Anglia, Ausztrália, Új-Zéland, Amerika akár Kanada, vagy Európán belül maradnál?

Megoldást keresel?

Csapat, aki segít Neked: Ide kattintva vagy a bal oldali képre, fel tudod felvenni a kapcsolatot Partnereinkkel és Szakértőinkkel!

A csapból már majdnem mindenhol a Minden ami külföld folyik és nap, mint nap törekszünk arra, hogy minél több emberhez jussanak el naprakész információk, valós tapasztalatok!

Kövesd a Minden Ami Külföld csatornáit és ne maradj le a fontos, hasznos és sokszor érdekfeszítő témákról:

📳

FACEBOOK

YOUTUBE

TIKTOK

INSTAGRAM

TWITTER

PINTEREST

PODCAST csatornáinkon meghallgathatod a beszélgetéseket is, úton-útfélen Veled vagyunk:

🎧⚛️

ANCHOR

SPOTIFY

GOOGLE PODCAST

APPLE PODCAST

OVERCAST

CASTBOX

BREAKER

Ha tetszik ami csinálunk akkor lehetőségeidhez mérten kérlek támogasd a munkánkat az alábbi képre kattintva, akár havi szinten. Köszönjük!

Lehetőségeidhez mérten kérlek támogasd a Minden Ami Külföld munkáját! Köszönjük!

Szólj hozzá

Munkalehetőségek Külföldön

Kattints a gombra ha érdekel

<< Munkalehetőségek