Minden Ami Külföld | Önkéntes munka Thaiföldön - Minden Ami Külföld
Minden ami kulfold logo feher
Minden ami kulfold logo feher
Minden ami külföld
  • Fedezd fel az Elephant Nature Park világát, légy részese az állatvédelemnek Thaiföldön! KATTINTS és ismerd meg az önkéntesség lehetőségeit!

Önkéntes munka Thaiföldön

Ez alkalommal Barati Vikivel beszélgetek, aki önkéntes munkát végzett Thaiföldön; a Chiang Maiben lévő Elephant Nature Parkban. Viki bemutatta a parkot, az ottani mindennapokat, valamint az alapító, Lek Chailert küldetését az elefántok védelmében, valamint azt is, hogy mi, magunk mit is tehetünk az állatok védelmében.

Írta: Sylvi – Minden Ami Külföld

Egy szívmelengető beszélgetést hoztunk ma, ami nem csak egy különleges önkéntes utazást mutat be, hanem mélyen elgondolkodtat arról, hogyan válhatunk aktív részesévé annak a változásnak, ami az állatok életét és védelmét szolgálja és teremthetünk egy emberségesebb világot számukra. A történet engem személy szerint mélyen megérintett, az alábbiakat olvasva te is részese lehetsz egy kicsit a változásnak és megértheted, hogy teremthetünk közösen egy jobb, emberségesebb világot az állatok számára.


Fedezzük fel Thaiföld lenyűgöző világát az Elephant Nature Parkon és Viki történetén keresztül!


Miért döntöttél úgy, hogy Thaiföldre utazol önkénteskedni?

“Elég régóta támogatok állatmenhelyeket, nem a pénzhiány a legnagyobb gond, hanem az, hogy nincs elég segítő kéz. Egy menhelyen önkéntes vagyok, eközben a Facebookon gyakran jönnek szembe önkéntes lehetőségek és így találkoztam az Elephant Nature Park hirdetésével is. Pont akkor ‘talált meg’ a poszt, amikor elkezdtem az önkénteskedéssel jobban foglalkozni, így nem is volt kérdés, hogy irány Thaiföld, egy hét az elefántok közt. Igazából kíváncsi voltam, hogy egy ázsiai országban hogyan működik az állatvédelem.

Egy konkrét utazás szervező irodán keresztül lehetett a kiutat intézni, de egyénileg is megoldható volt. A parkban kaptunk négyágyas barakkban szállást és teljes vegán ellátást olyan növényekből, amit ott termesztettek. Én még sosem voltam előtte Ázsiában. El sem tudtam képzelni, hogy milyen lesz, de végül jóval többet kaptam, mint amit vártam. Még most is teljesen sokkban vagyok, hatalmas élmény volt. Úgy érzem, hogy meghatároz engem és a jövőmet is az, ami ott történt.

Mesélj a Parkról, hogyan zajlottak a mindennapok?

Hatalmas kb. hét hektáros dzsungel terület folyóval, hegyekkel, ahol mi egy völgyben voltunk. Mindenki gondos volt és állatszerető, voltak kutyák szabadon, a nyakörve színétől függően tudtuk, hogy mennyire simogathatjuk őket. Szabadon mászkáltak az elefántok, és mi is mászkálhattunk köztük, persze óvatosan.


Első nap kaptunk egy igazán részletes tájékoztatást, hogy mit csinálhatunk és mit nem, nagyon figyeltek a biztonságunkra. Fontos volt például az, hogy mindig maradjunk együtt, az úton menjünk, vagy hogy hogyan közelítsük meg az elefántokat. 2-3 méterről tudtuk őket figyelni és fényképezni. Minden elefánt mellett ott van egy Mahout, aki vigyáz az elefántra, hogy azok ne bántsanak senkit. Az elefántok mindenütt fellelhetőek voltak ott, családonként élnek külön-külön. A mentett elefántok között vannak sajnos kicsik is, akiket a turizmusból mentettek meg, akiket korábban beöltöztetnek, hogy táncoljanak. Volt egy kis elefántbébi is, aki már a parkban született, de többségében idősebb elefántok élnek itt.


A napunk úgy indult, hogy hét órától volt reggeli, nyolc órakor pedig kezdődött az eligazítás, amikor a feladatokat osztották ki az egyes csoportoknak. Fél kilenckor elkezdődött a munka, délben ebédeltünk, egy órakor volt egy újabb eligazítás, és négy óráig dolgoztunk. Utána szabad foglalkozás volt, este hattól hétig vacsora, majd megint szabad program. A feladatunk közt volt kövek szedése a folyóparton kerítéshez, gyümölcsöt aprítottunk, szemetet szedtünk, kakit lapátoltunk, valamint a teherautóról pakoltuk le a gyümölcsöt, dinnyét. Mi nem gondoztuk konkrétan az állatokat, arra voltak ott külön dolgozók.


A parkot nem hagyhattuk el, de nagyon nem is tudtuk volna, hiszen távol volt mindentől. Szabadidőnkben mehettünk a kutyákhoz, vagy a macskákhoz, vagy épp az elefántokban gyönyörködtünk. A kiselefánt szerette produkálni magát nekünk, igazi show figura volt!
Elröpült sajnos az egy hét nagyon gyorsan. Volt egy kávézó, ahová be tudtunk ülni, és volt egy thai masszázs szalon az egyik emeleten, ahonnan láthattuk az elefántokat, egy igazán plusz élményt adott relaxáció közben.


Összességében az állatok nagyon megszokták az ember közelségét. Nem barátságtalanok, inkább kíváncsiak, még a táskánkra is. Szelídebb elefántoknak adtunk banánt, készítettünk ételt nekik, bár azt a gondozók adták oda. A parkban délután öt órakor minden elcsendesedett, mi maradtunk csak, az önkéntesek, valamint néhány ott élő dolgozó.”

Milyen érdekes történeteket tudsz megosztani a parkról?

“Jó pár volt, de talán ezek voltak a legmeghatározóbbak:

  • Láttunk egy motoros dolgozót, előtte ült egy kutya rózsaszín, kötött kapucnis ruhában. Ez a park egész szemléletét megmutatta.
  • A másik, amikor a kiselefánt, átgöngyölte a dagi kis testét a kerítés alatt, mint egy kutya. Lopott egy nagyobb elefánttól dinnyét, a kutya tőle akarta elvenni a dinnyét, amit nagy ormánycsapkodással megkergetett.
  • Az elefántok minden nap délután 4.50-kor jöttek haza, ezt az egész park odaragadva figyelte, rengeteg idő elment azzal, hogy csak néztük őket, bámulatosak.
  • Ami nagyon meghatározó volt, amikor előadást tartottak az állatvédelemről. Arról, hogyan kerülnek ide az elefántok, miket csináltak előtte velük, mai napig nem tudom sírás nélkül ezt feleleveníteni.
  • Készítettünk a születésnapos elefántnak egy piros fehér zöld színekből kirakott tortát, piros szívvel, amit jóízűen befalt.”

Milyen küldetése van az alapító, Lek Chailertnek, és mit tesz az elefántok védelmében?

“Lek Chailert olyan szenvedéllyel beszélt az egészről, hogy máig hatása alatt vagyok, rengeteg dolgot megtanultunk tőle, a történetéből. Az alapító hölgyet állatvédelmi jogok miatt többször zárták börtönbe. Volt kettő filmvetítés is az egyik Love&Bananas, ezt meg is tudod nézni.
Az emberek nem is tudják, hogy az elefántok gyászolnak, hogy felfogják a halált, mennyire összetartóak, mennyire szociális és érzelmes lények. Ezeket ott tanultuk meg, jó nagy döbbenet volt, sírtunk.


Annyira megfogott, hogy 30 éve ekkora kitartással, ekkora ellenszélben még mindig menti és menti az elefántokat és más állatokat. Az elefántok vagy a fakitermelésben dolgoztak, amit az állam betiltott, onnantól illegális fakitermelésben dolgoztak, vagy a turizmusban. Elmondták nekünk, hogy ahhoz, hogy az elefánt embereket a hátán vigyen, nem betanítják, hanem megkínozzak, nem etetik őket, a cirkuszban megvakulnak, nem pihennek… Bezárják őket egy kis helyre, és nem a dzsungelbe mennek pihenni és enni, miután a turista leszállt a hátáról.


Nem lehet a turistákat hibáztatni, hisz nem tudják ezeket a dolgokat, mi sem tudtuk. A park alapítójának ez a kérése mindenkihez, hogy ezeket a programokat ne vegyék igénybe, és akkor talán a kereslet csökkenésével megszűnnek ezek a kínzások. Inkább azért fizessenek, hogy minél több ilyen park legyen, ahol meg lehet csodálni ezeket a gyönyörű állatokat, ahol nem kell szenvedniük, ez az ő igazi nagy küldetése. Ilyen helyen is fizet a turista, az önkéntesek, vannak shopok is, de nem kell feláldozni egyetlen állatot sem. Szerencsére egyre több az ilyen park, és kezdik felszámolni, az ilyen kegyetlen tevékenységeket.”

Milyen tanulságokat vontál le az állatvédelemről és az önkéntességről ezután a hét után?

“Juttassuk el minél több emberhez ezeket a dolgokat, menjen a híre, én is azért örültem, hogy ennyi ember érdeklődött ez iránt, mert mi úgy jöttünk el, ha mást nem is tehetünk, eljuttatjuk minél több emberhez ezeket a gondolatokat.
Másik gondolatom, hogy segítsen, ha tud, minden kéz, minden emberi segítség jól jön bármilyen menhelyen, ha csak heti egy alkalommal egy-két órát tud vállalni, ne habozzon, segítsen.”


Tudtad?

A park területe kiterjedt, és természetes környezetben kínál otthont az elefántoknak, lehetőséget adva nekik arra, hogy szabadon mozogjanak és viselkedjenek. A parkban a látogatók is részt vehetnek különféle programokban, például elefántetetésben, fürdetésben és a park munkájának megismerésében. Ezek a programok hozzájárulnak a park fenntartásához és a látogatók szemléletformálásához. Az Elephant Nature Park nemcsak az elefántokról gondoskodik, hanem a helyi közösségeket is támogatja, és kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a látogatók megismerjék a thaiföldi kultúrát és társadalmat.


Olvasd bejegyzéseinket elsőként!



Forrás(ok):

Elephant Nature Park honlapja


Külföldre vágysz? Érdekelnek a hasznos tanácsok, személyes élmények? Keresd profi tanácsadóinkat, nyelvtanárainkat, ha nem akarod, hogy meglepetések érjenek! Szörfözz a Minden Ami Külföld oldalán!

Kérj segítséget profi tanácsadóinktól, nyelvtanárainktól:

partnereit, hogy minél felkészültebben tudj nekivágni az utadnak, ha itt az idő és ne érjenek majd semmilyen meglepetések!

Anglia, Ausztrália, Új-Zéland, Amerika akár Kanada, vagy Európán belül maradnál?

Megoldást keresel?

Csapat, aki segít Neked: Ide kattintva fel tudod felvenni a kapcsolatot Partnereinkkel és Szakértőinkkel!


A csapból már majdnem mindenhol a Minden ami külföld folyik és nap, mint nap törekszünk arra, hogy minél több emberhez jussanak el naprakész információk, valós tapasztalatok!

Kövesd a Minden Ami Külföld csatornáit és ne maradj le a fontos, hasznos és sokszor érdekfeszítő témákról:

📳

FACEBOOK

YOUTUBE

TIKTOK

INSTAGRAM

TWITTER

PINTEREST

PODCAST csatornáinkon meghallgathatod a beszélgetéseket is, úton-útfélen Veled vagyunk:

🎧⚛️

ANCHOR

SPOTIFY

GOOGLE PODCAST

APPLE PODCAST

OVERCAST

CASTBOX

BREAKER

Ha tetszik ami csinálunk akkor lehetőségeidhez mérten kérlek támogasd a munkánkat az alábbi képre kattintva, akár havi szinten. Köszönjük!

Lehetőségeidhez mérten kérlek támogasd a Minden Ami Külföld munkáját! Köszönjük!

Szólj hozzá

Munkalehetőségek Külföldön

Kattints a gombra ha érdekel

<< Munkalehetőségek