Teher az otthoni közélet? Költözz külföldre!
Letaglóz a mindennapok hangulata? Nyomaszt, hogy a csapból is politika folyik? Gondoltál már arra, hogy a külföldre költözés ezen is segíthet?
andi – Minden Ami Külföld
Cikkünk semmilyen szempontból nem állásfoglalás semmi és senki mellett. Célja annak feltérképezése, hogy milyen nem várt hatásokkal – mely egyesek számára előny is lehet – jár a külföldre költözés. A tanácsunk továbbra is él: vedd ki ami hasznos, dobd ki ami nem.
Tele a hócipőd?
Úgy érzed nem bírod már tovább? Főleg mentálisan? Olyan mintha egy több tonnás teher lenne rajtad?
Merthogy nem elég, hogy mindennapok megélhetési küzdelmei kellőképpen lefárasztanak, folyamatosan dübörögnek a fejedben a politikai szlogenek? Mert akár akarod, akár nem, úton-útfélen sulykolódik a fejedbe, utat talál az agyadba – hiszen mindenhol körbe vagy véve vele?
Az elméd már sikít: elég! De szembejön az óriásplakát, megszólal a rádió, vagy csak valamelyik netes hírportálra rákattintasz megnézni az időjárást, és nem menekülhetsz. Bár tévét és híreket évtizedek óta nem nézel akár, de mégis kikerülhetetlenül körbevesz.

Az információözön teher
Minél több és több információ áraszt el bennünket, az agyunknak annál többet és többet kell dolgoznia, még akkor is, ha a nagy részük a kukában végzi. Mert nem csak azzal kell foglalkoznia ami bekerül – átgondolni, megkérdőjelezni, átlátni ha lehet, elfogadni vagy elutasítani -, hanem azzal is amiket eleve kiszűr és be sem enged. Mert az is munka. Munka teher. Az agyunknak.
Így nem csoda, ha a nap végére zombinak érezzük magunkat. Mert ezek csak az információ-hegyek voltak. A döntések végeláthatatlan sorozata okozta fáradtságot még meg sem említettük. Meg persze ott van még minden más, amire emlékeznünk kell – a holnapi megbeszélés a munkahelyen, az anyák napi ünnepség az óvodában, a szülői értekezlet az iskolában és anyós közelgő születésnapja. Amire nekünk kell főzni. Mit is nem eszik a sógornőm?
Túlterhelt agyak?
Nem csoda, hogy a nap végére iszonyatosan lefáradunk. De mit tudunk tenni ellene?
Egyrészt valamennyire tudjuk csökkenteni a bejövő információhalmazt. Ha a tévé mellett a rádiót is kiiktatjuk, nyerhetünk egy kis békességet. Az online hírportálokkal kapcsolatban önkorlátozást vezethetünk be. Sőt, akár ritkíthatjuk is a kapcsolatfelvételt azokkal, akik megakadt lemezként ugyanazt a témát fújják unos-untalan. Öngondoskodás.
Azonban így is lesz olyan, amit nem tudunk kivédeni. Az anyuka az oviban – hiába szóltunk már neki százszor, hogy a politikai és gazdasági témákat hagyja ki mikor velünk beszél, és korlátozódjunk a szülinapi parti részleteire. Az apuka az iskolában, aki minden egyes szülői értekezleten ideológiai vitákat generál, sajnos sikerrel. A főnök / kollega / beosztott, akitől – akár akarjuk akár nem – megtudjuk nem csak a legfrissebb celeb-pletykákat, hanem a még harmatos közéleti információkat is. Persze erős érzelmekbe bugyolálva.
Elegem van! Ki akarok szállni!
üvölt az agyunk. És úgy érezzük már nincs menekvés. Pedig…
Külföldre költözés: új „bödön”
Képzeljük el azt, hogy az ország, ahova születtünk és ahol élünk olyan mint egy óriási bödön. Mindenki ottan izeg-mozog benne. Sok meg fortyog is. Ki csak belül, többé-kevésbé kontrollálva a külső hatást. Van akit annyira átjárnak a mindennapok közéleti problémái, hogy teljes erejéből buborékokat és füstpamacsokat ereget. Gyakran fortyogásra késztetve a körülötte lévőket is. Mert bár lehet, hogy az egyik meleget fortyog vele, de a másik, akinek már elege van a fortyogásából, mert számára már teher, megpróbálhatja hideggel lehűteni. Általában nem túl sok sikerrel.
Beleragadtunk
Bödönök szerintem mindenhol akadnak. Az azonban nem mindegy, mennyire vagyunk beleragadva. Ugyanis az, amelyikbe beleszülettünk, nagyon erős ragasztóval ott tart bennünket. Hiszen nem csak a múltunk – generációkra visszamenőleg – köt minket hozzá, hanem a gondolkodásmódunk, a kétségeink, a kérdéseink, a barátaink, a nem-barátaink, meg persze a családunk is. És ha esetleg kijjebb másznánk, hogy több levegőhöz jussunk, lehet hogy akad aki visszahúz.
Időnként úgy érezzük, hogy gúzsba kötve fekszünk a bödön alján, annak minden terhe rajtunk nyugszik. Meg a saját családunké, a megélhetésé, meg minden egyébé. Úgy érezzük elfogyott az erőnk. Nem tudunk már többet harcolni. A bödön győzött. De, mi van akkor, ha keresünk magunknak egy másik bödönt?

Az új bödön
És külföldre költözünk? Valamiféle bödön ott is van. Az ott élőknek is megvannak a maguk nyűgjei, problémái. Ők sem teher-mentesen élnek. De az ott egy másik bödön, más szabályokkal, másfajta ragasztóval.
Olyan ragasztóval, ami ránk valahogy nem annyira ragad. Mert nem ebben nőttünk fel. Mert bevándorlóként kívülállóak vagyunk. Leszünk-e valaha teljesen „bennfentesek”? Ki tudja, de most az a lényeg, hogy a helyi bödön fortyogása jóval kevésbé hat ránk.
Megszabadulhatunk egy jelentős mentális – és érzelmi – teher nyomásától. Feltéve, hogy hagyjuk magunkat megszabadulni.
A régi bödön elmúlt – nincs teher!
A bödön, amiből a külföldre költözéssel kiszabadultunk fizikailag már nem tart fogva. Hiszen nem ott élünk. Nem számít. (Az otthon maradottaknak meg saját magunknak kell megoldani a problémáikat. Nekünk van elég.) Mentálisan viszont lehet, hogy tudatosan ki kell szakadnunk belőle. Nem olvasni az „otthoni” híreket. Vagy legalábbis megpróbálni tartani azoktól egy jelentős távolságot. Érzelmileg is. Már nem ott élünk!
A nyelv hatalma
A tanult nyelv (nem anyanyelv) használata a kutatások szerint növeli az érzelmi távolságot. Olybá’ tűnik hogy a döntéshozatal és a moralitás is racionálisabb irányba tolódik el mikor másodnyelvet használunk. Az anyanyelvünkhöz rengeteg érzelem kötődik, szétválaszthatatlanul. A tanulthoz viszont nem. Ezért is más külföldön megélni a helyi közéletet.
Teher az otthoni közélet? Költözz külföldre!
A külföldre költözés hatalmas érzelmi tehertől szabadíthat meg. A magyarországi közéleti helyzet már nem releváns. A külföldi még ismeretlen, de mivel nem ebbe nőttünk bele, annyira mélyen mint a magyar talán nem is fog érinteni. Ráadásul magyarként utóbbit segíti a másodnyelv általi érzelmi távolság.
Forrás(ok):
Your personality changes when you speak another language
Second language use altered risky decision making and morality judgments
Communicating in a foreign language takes emotion out of decision-making
Csatlakozz a Minden Ami Külföld közösségéhez!
Iratkozz fel hírlevelünkre, és elsőként értesülhetsz a legfrissebb hírekről, hasznos tippekről és exkluzív ajánlatokról!
Kövesd a Minden Ami Külföld csatornáit és ne maradj le a fontos, hasznos és sokszor érdekfeszítő témákról:
📳
PODCAST csatornáinkon meghallgathatod a beszélgetéseket is, úton-útfélen Veled vagyunk:
🎧⚛️
Ha tetszik ami csinálunk akkor lehetőségeidhez mérten kérlek támogasd a munkánkat az alábbi képre kattintva, akár havi szinten. Köszönjük!

Szólj hozzá