Donald Trump 5 millió dolláros „Aranykártya” vízumokat tervez árulni gazdag külföldieknek
Donald Trump elnök bejelentette, hogy gazdag külföldiek – köztük orosz oligarchák – 5 millió dollárért (7,89 millió AUD) vásárolhatnak egy „Trump Aranykártyát”, amely állandó tartózkodási engedélyt és amerikai állampolgársághoz vezető utat biztosít.
Trump február 25-én, miközben végrehajtási rendeleteket írt alá az Ovális Irodában, kifejtette, hogy a kártyák árusításával kívánja csökkenteni az ország deficitjét, és ezzel egy olyan külföldi befektetői vízumprogramot helyettesítene, amely 1990 óta van érvényben.
„Körülbelül 5 millió dollárra tesszük ennek a kártyának az árát, és ez Green Card előnyöket ad, plusz egy útvonalat az állampolgársághoz” – mondta Trump az újságíróknak.
„A gazdag emberek be fognak jönni az országunkba ezzel a kártyával. Gazdagok lesznek, sikeresek, rengeteg pénzt fognak elkölteni, sok adót fizetnek majd, és sok embert alkalmaznak.”
Az ilyen „arany” vízumprogramok nem egyediek az Egyesült Államokban, sok európai ország is kínál hasonló lehetőségeket az állampolgárság megszerzésére. Peter Dutton, az ausztrál szövetségi ellenzék vezetője korábban jelezte, hogy vissza szeretné hozni az 5 millió dolláros „aranyjegy” befektetői vízumprogramot Ausztráliába.
Trump új Aranykártya-programja azonban politikai elemzők szerint kockázatot jelenthet, mivel szervezett bűnözést és észrevétlen külföldi bűnözőket importálhat az Egyesült Államokba.
Mi az a „Trump Aranykártya” és hogyan működne?
Az amerikai elnök nem adott sok részletet, amikor először bejelentette az „Aranykártya” tervét Washingtonban.
Az elnök megerősítette, hogy a program hasonlóan működne, mint a Green Card, azzal a nagy különbséggel, hogy a befektetőknek nem kellene közvetlenül amerikai vállalkozásokba vagy egyéb szektorokba fektetniük.
Ehelyett minden 5 millió dolláros befizetés a Trump-kormány költségvetésébe kerülne, hogy csökkentse az ország 839 milliárd dolláros (1,32 billió AUD) hiányát.
Trump elmondta, hogy várhatóan március közepén indul a program, és azt is várja, hogy nagy presztízsű egyetemek vagy techóriások, mint az Apple, érdeklődjenek a kártyák iránt.
„Általánosságban olyan emberekről van szó, akiknek van pénzük, és akik munkahelyeket teremtenek. Nem kell adót fizetniük az Egyesült Államokon kívül szerzett jövedelmük után… de ha itt teremtenek munkahelyeket, akkor fizetniük kell” – mondta.
Trump becslése szerint akár egymillió Trump Aranykártyát is eladhatnak, ami 5 billió dolláros (7,89 billió AUD) bevételt jelentene a deficit csökkentésére.
Történt már hasonló program?
Az Egyesült Államok elnöke szerint nem, de valójában ez nem igaz. Számos ország kínál úgynevezett „aranyvízumokat”, amelyek lehetőséget adnak a résztvevőknek, hogy pénzért biztosítsanak bevándorlási státuszt.
Európában például Olaszország, Spanyolország és más országok kínálnak hasonló programokat, de ezek a vízumok nem mindig jártak sikerrel. Az Európai Bizottság egy 2019-es jelentésében rámutatott, hogy az ilyen programok biztonsági kockázatokat jelentenek.
A szakértők szerint Trump Aranykártya programja hasonló problémákat vethet fel, különösen a pénz eredetének ellenőrzésével kapcsolatban.
#mindenamikulfold #mindenamikülföld #usa #goldcard #trump
Érdekel hasonló tartalom?
Hallgass bele Youtube csatornánkba!
Segítségre van szükséged?
Szólj hozzá