Minden Ami Külföld | Egészségügyi Bevándorlási Díj (IHS) - Visszatérítési útmutató - Minden Ami Külföld
Minden ami kulfold logo feher
Minden ami kulfold logo feher
Minden ami külföld
  • Az Angliába utazáshoz kötelező az Egészségügyi Bevándorlási Díjat befizetni. A magas költséget azonban sok esetben vissza lehet igényelni.

Egészségügyi Bevándorlási Díj (IHS) – Visszatérítési útmutató

Az Egyesült Királyságba utazáshoz elengedhetetlen vízumigénylés díja mellett a legtöbb bevándorlónak az Egészségügyi Bevándorlási Díj költségeivel is számolnia kell. Ezt, az akár több ezer fontos költséget már előre ki kell fizetni, felnőtteknek, gyermekeknek és diákoknak egyaránt. Ebben az írásban körbejárjuk, hogyan lehet visszaigényelni a már befizetett IHS-t.

Írta: Ildi – Minden Ami Külföld

Az alábbi információk azoknak az angliai vízumigénylőknek lesznek leghasznosabbak, akik maguk szeretnék kérelmezni az IHS visszatérítését. Célszerű azonban szakember segítségét igénybe venni, hisz nekik sok évnyi tapasztalatuk van és naprakész információkkal látnak el. Bevándorlási tanácsadóink és vízum szakértőink ezen az oldalon találhatóak.

Mi az Egészségügyi Bevándorlási Díj (IHS)?

Az IHS-t az adott vízum tervezett időtartamára, előre ki kell fizetni mégpedig azért, hogy a vízum kérelmezők hozzáférjenek az Egyesült Királyság Nemzeti Egészségügyi Szolgálata (NHS) által biztosított egészségügyi szolgáltatásokhoz. Általában akkor kell kifizetni, ha hat hónapot meghaladó tartózkodási engedélyért folyamodunk, vagy vízumot igénylünk.

A fizetendő összeg változhat, de jelenleg a körülbelüli költségek az alábbiak szerint alakulnak:

  • Évente 776 font tanuló vízum (fő kérelmezőés eltartottak esetében egyaránt) vagy Ifjúsági Mobilitási Rendszer vízum esetében, tehát 1552 font egy pl. 2 éves vízum esetében,
  • Évente 776 font azon vízum kérelmezők esetében, akik a jelentkezés időpontjában 18 év alattiak,
  • Évente 1035 font minden egyéb vízum- és bevándorlási kérelem esetében, tehát 3105 font egy pl. 3 éves vízum esetében.

Kik jogosultak az IHS visszatérítésre?


Teljes körű visszatérítésre jogosult a kérelmező, ha:

  • Kétszer fizetett,
  • Vízumkérelme elutasításra került,
  • Bármikor visszavonja a kérelmet, mielőtt arról hivatalos döntés születik.

Részleges visszatérítésre jogosult a kérelmező, ha:

  • Rövidebb időtartamra kap vízumot ahhoz képest, mint amilyen időtartamra igényelte (például ha 3105 fontot fizetett egy 3 éves vízumért, de csak 2 évet kap, akkor 1035 fontot kap vissza, vagyis az 1 plusz kifizetett év költségét),
  • Ha a vízumkérelmében eltartottak is szerepelnek és az ő kérelmük elutasításra kerül.

Ezen felül teljes vagy részleges visszatérítésre lehet jogosult a kérelmező, ha:

  • Az egészségügyi ellátása egy EU ország vagy Svájc által finanszírozott,
  • Az egészségügyi és szociális ágazatban dolgozik.

Nem jár visszatérítés az IHS-ból, ha:

  • A vízumkérelem sikeres (akkor sem, ha végül nem utazik el az Egyesült Királyságba),
  • Elhagyja az Egyesült Királyságot a vízum lejárati dátuma előtt,
  • Utasítást kap, hogy hagyja el az Egyesült Királyságot a vízum lejárati dátuma előtt,
  • Határozatlan tartózkodási engedélyért folyamodik az Egyesült Királyságban.

Hogyan kaphatod vissza az IHS-t?

Általában nem kell semmit tenned az IHS visszatérítéséhez. Automatikusan visszajár az összeg azon számlára vagy kártyára, amivel eredetileg fizettél.

Ha úgy ítéled meg, hogy jogosult vagy visszatérítésre, de 6 héten belül nem kaptál semmilyen értesítést (vagy a lentebb megadott időkereteken belül sem), fel kell venned a kapcsolatot a UKVI-vel.

Mennyi ideig tart az IHS visszatérítésének folyamata?

Az IHS visszatérítése a vízumkérelmedről született döntést követő körülbelül 6 héten belül megtörténik.

Azonban hosszabb ideig is eltarthat, ha fellebbezel a vízumelutasítás ellen, vagy ha kértél adminisztratív felülvizsgálatot. Ha az Egyesült Királyságon belül nyújtottad be a kérelmed, akkor az elutasító döntést követően legfeljebb 6 héten belül kapod vissza az IHS-t. Ha az Egyesült Királyságon kívülről nyújtottad be a kérelmed, akkor a vízumelutasítást követően szintén 6 héten belül megkapod az IHS visszatérítését.

Mi a helyzet, ha az egészségügyi ellátásomat egy EU ország vagy Svájc fizeti?

A Brexit óta az Egyesült Királyság pontozáson alapuló rendszerében az EU és Svájc állampolgárai, akik 6 hónapot meghaladó időtartamra érkeznek az Egyesült Királyságba, az IHS-t ugyanúgy kötelesek megfizetni, mint a nem EU-s országok állampolgárai.

Azonban bizonyos helyzetekben az EU és Svájc állampolgárai jogosultak lehetnek arra, hogy az egészségügyi ellátásukat a saját országuk fizesse az Egyesült Királyságban. Ebben az esetben visszakaphatják az IHS-t. Jogosult lehetsz az ilyen visszatérítésre, ha:

  • Főállású tanuló vagy,
  • Rendelkezel “S1 igazolással”, amit a következő személyek esetekben adnak ki:
    • A saját országukból állami nyugdíjat vagy bizonyos juttatásokat kapnak,
    • Egy EU országban vagy Svájcban dolgoznak (határokon átnyúló munkavállalók),
    • Egy EU országbeli vagy svájci munkaadó által az Egyesült Királyságba kiküldött munkavállalók vagy
    • A fent említett személyek valamelyikének jogosult családtagjai vagy eltartottjai.

Ha bármelyik fenti feltétel igaz rád, akkor a saját országod kiad neked egy S1 igazolást. Ha nem vagy biztos benne, jogosult vagy-e, fordulj az otthoni nemzeti egészségbiztosítási hatósághoz.

Az S1 igazolást regisztrálni szükséges az Egyesült Királyságban az NHS Üzleti Szolgáltatási Hatóság Külföldi Egészségügyi Szolgáltatások részlegénél.

Ha tanuló vagy, akkor jogosult lehetsz az IHS visszatérítésre, ha:

  • Főállásban tanulsz az Egyesült Királyság valamelyik felsőoktatási intézményében,
  • A vízumod 2021. január 1-jén vagy azt követően vált érvényessé,
  • Rendelkezel Európai Egészségbiztosítási Kártyával (EHIC), amelyet egy EU országban vagy Svájcban állítottak ki,
  • Nem dolgozol, vagy nem tervezed, hogy az Egyesült Királyságban dolgozz.

A teljes IHS visszatérítéshez ügyelned kell arra, hogy az EHIC érvényes legyen a vízumod teljes időtartamára. Ha nem az, akkor csak részleges visszatérítést fogsz kapni a lefedett időszakra vonatkozóan. Kérjük, vedd figyelembe, hogy ilyen kérelmet csak akkor nyújthatsz be, ha a vízumod érvényességének kezdetekor az EHIC még legalább 6 hónapig érvényes.


Mentesség az IHS fizetése alól

Az Angliába utazáshoz kötelező az Egészségügyi Bevándorlási Díjat befizetni. A magas költséget azonban sok esetben vissza lehet igényelni.


Azok a dolgozók, akik egészségügyi és szociális munkások vízumával érkeznek az Egyesült Királyságba, mentesülnek az IHS fizetése alól.

Ha azonban más útvonalon érkeztél az Egyesült Királyságba, de az egészségügyi és szociális szektorban dolgozol, ilyen esetben is jogosult lehetsz az IHS visszatérítésre.

Ha Skilled Worker vízumod van és valamely támogatható szakmában dolgozol (amelyek lényegében orvosszakmai állások, például orvos, fogorvos, ápoló vagy szociális munkás), te és az eltartottjaid kérelmezhetitek a visszatérítést. Ha 2020. március 31. után nyújtottad be a kérelmet, teljes visszatérítést kapsz, és ha azt megelőzően nyújtottad be, részleges visszatérítést fogsz kapni az azóta eltelt időszakra vonatkozóan.

Amikor kérelmezed, szükséged lesz az IHS referencia számodra (magad és az esetleges eltartottjaid számára), a fizetés dátumára, a támogatói igazolás (Certificate of Sponsorship) számára és munkáltatód nevére, amit az Egyesült Királyság Belügyminisztériumához (UKVI) kell benyújtani.

Ne bízd a véletlenre!!

A mai világban sok mindent el tudunk intézni saját magunk is, mégis érrdemes profi tanácsadokkal egyeztetni a fontosabb ügyekben.

Szakember tanácsát kérni vízum ügyekben számos előnnyel jár, és nagyban hozzájárulhat a sikeres vízumkérelemhez.

  1. Tapasztalat és szakértelem: Vízumügyek összetett és gyakran változó jogszabályokat és eljárási szabályokat foglalnak magukban. Egy szakember rendelkezik a megfelelő tapasztalattal és szakértői ismeretekkel, hogy navigáljon ezen a területen, és megfelelően értelmezze a törvényeket.
  2. Egyedi tanácsadás: Minden egyes vízumkérelem egyedi jellegű, és az egyéni körülményekhez igazított megoldásokra van szükség. Egy szakember felméri a helyzetet, és személyre szabott tanácsot nyújt, hogy milyen típusú vízum lenne a legmegfelelőbb az adott személy számára.
  3. Adminisztratív támogatás: Vízumkérelmek kitöltése és az összes szükséges dokumentum beszerzése bonyolult és időigényes lehet. Egy szakember segít az összes szükséges papírmunka elvégzésében, ezáltal minimalizálva a hibalehetőségeket és a visszautasítás kockázatát.
  4. Idő- és pénzmegtakarítás: Az önállóan elintézett vízumkérelem során könnyen elkövethetünk hibákat, amelyek késleltethetik vagy akár el is utasíthatják a kérelmet. Egy szakember segítségével elkerülhetjük ezeket a problémákat, így időt és pénzt takaríthatunk meg.
  5. Tájékozottság a legfrissebb változásokról: A bevándorlási törvények és előírások gyakran változnak. Egy szakember mindig naprakész az aktuális változtatásokkal, így biztosíthatja, hogy a kérelem a legaktuálisabb szabályoknak megfelelően legyen benyújtva.

Források:

Richmond Chambers


Külföldre vágysz? Érdekelnek a hasznos tanácsok, személyes élmények? Keresd profi tanácsadóinkat, nyelvtanárainkat, ha nem akarod, hogy meglepetések érjenek! Szörfözz a Minden Ami Külföld oldalán!

Kérj segítséget profi tanácsadóinktól, nyelvtanárainktól:

partnereit, hogy minél felkészültebben tudj nekivágni az utadnak, ha itt az idő és ne érjenek majd semmilyen meglepetések!

Anglia, Ausztrália, Új-Zéland, Amerika akár Kanada, vagy Európán belül maradnál?

Megoldást keresel?

Csapat, aki segít Neked: Ide kattintva vagy a bal oldali képre, fel tudod felvenni a kapcsolatot Partnereinkkel és Szakértőinkkel!

A csapból már majdnem mindenhol a Minden ami külföld folyik és nap, mint nap törekszünk arra, hogy minél több emberhez jussanak el naprakész információk, valós tapasztalatok!

Kövesd a Minden Ami Külföld csatornáit és ne maradj le a fontos, hasznos és sokszor érdekfeszítő témákról:

📳

FACEBOOK

YOUTUBE

TIKTOK

INSTAGRAM

TWITTER

PINTEREST

PODCAST csatornáinkon meghallgathatod a beszélgetéseket is, úton-útfélen Veled vagyunk:

🎧⚛️

ANCHOR

SPOTIFY

GOOGLE PODCAST

APPLE PODCAST

OVERCAST

CASTBOX

BREAKER

Ha tetszik ami csinálunk akkor lehetőségeidhez mérten kérlek támogasd a munkánkat az alábbi képre kattintva, akár havi szinten. Köszönjük!

Lehetőségeidhez mérten kérlek támogasd a Minden Ami Külföld munkáját! Köszönjük!

Szólj hozzá

Munkalehetőségek Külföldön

Kattints a gombra ha érdekel

<< Munkalehetőségek