Költözési kisokos: Lakhatás
Külföldre költözési kisokosunkban a lakhatás kérdését járjuk körbe.
Mi kell egy albérletbe és hogyan rendezd meg költséghatékonyan?
Baráth Mea – Minden Ami Külföld
Kétszer költöztettem át egy családi életet – a sajátunkat – külföldre. Két alkalommal kerestem lakhatást egy idegen országban, és rendeztem be, szereltem fel a szükséges eszközökkel, tettem otthonossá és kényelmesen élhetővé egy lakást. Otthont teremtettem külföldön a családomnak, kétszer. Mondhatni, kialakult egyfajta rutinom is.
Megosztom veletek a tapasztalatokat, hogy nektek már sokkal könnyebb legyen!
Az otthon fogalma
Otthonunknak nevezzük a lakóterünket, ahol esténként lehajtjuk a fejünket. De vajon mitől válik egy épület, egy szoba, egy tér otthonná? Tágabb értelemben véve nevezzük otthonunknak a várost, és az országot is, ahol élünk. Vagyis mindaz, ami befogadott, ami az életünk szűkebb-tágabb tere, az a környezet, ami ismerős és barátságos, ahol szeretve vagyunk, ahol szeretünk lenni, a mindennapjainkat tölteni.
Amikor külföldre költözöl, új otthont keresel. És bizonyos szempontból nem csak “megtalálnod” kell az otthont. Szóval nem keresned kell, hanem megteremtened azt. Pontosan ilyen feladat a lakhatás kérdése.
Külföldre költözve jellemzően albérletben tudjuk elkezdeni az életünket. Legalábbis ez az ésszerű. Kölcsönlakás. De hogyan is válik otthonná / otthonossá egy bérlemény?
Lakáskeresés
Magyarországról is elkezdheted az albérlet keresést, persze ez egy fokkal nehezebb. Helyi ingatlaniroda megbízása csökkenti a kockázatot, hiszen ők felelősséget vállalnak a bérbeadó és a bérlő felé egyaránt.
Érdemes feltérképezned a szóba jövő környékeket, mérlegelni a számodra fontos szempontokat.
Mik a prioritások? Közel legyen a tenger, a városközpont? Mediterrán tájakon a medence is előnyös megoldás lehet. Posta, iskola, közért sétatávolságra? Kertvárosba költöznél vagy a nyüzsgő belvárosba? Lakás vagy ház, ami számodra megengedhető? Hány szobára lenne szükséged? Milyenek egyáltalán a lakáslehetőségek azon a környéken, ahová költözöl? Városban lakást fogsz inkább találni, talán sűrű szomszédsággal, esetleg vékony falakkal. Cserébe közel vagy mindenhez, amire szükség lehet. Kertes házba valószínűleg a várostól távolabb költözhetsz, csendes, természetközelibb környezetbe.
És most, miután álmaid külföldi otthonát megtervezted, az egyik legfontosabb kérdés jön még:
Mi az, amiben hajlandó vagy kompromisszumra?
Mi nagycsaláddal költöztünk, összesen hatan. Vidékről, családi házból, ahol a gyerekeknek volt külön szobájuk. A férjemnek saját dolgozó helyiség, az udvaron magaságyások és kerti játszótér. Tudtuk, hogy kompromisszumokat kell hoznunk, ha külföldön albérletbe költözünk és ez lemondásokkal fog járni.
Az első külföldi albérletünk egy mindössze három szobából álló lakás volt, de tágas nappali és kényelmes konyha növelte a komfort érzetünket, plusz egy napos erkély, ahol az egész család elfért, ha úgy adódott, hogy ott reggeliztünk. Közel volt az általános iskola, sétálva tettük meg az utat. A nagyokat iskolabusz vitte a városközpontba. A tengerre, egy kikötőre láttunk rá az erkélyről, és könnyedén lemehettünk fürdeni. Közel volt egy játszótér, így a mozgásigény is megoldottá vált.
Teendők egy külföldi albérletbe költözés körül
Ezek a feladatok várnak rád az ügyintézés során:
- Olvasd át alaposan az albérleti szerződést, mielőtt aláírod! Bátran kérdezz rá számodra nem érthető, vagy nem vállalható pontokra!
- Kérhetnek tőled pénzügyi kimutatásokat, hogy meggyőződjenek a fizetőképességedről.
- Derítsd ki a szolgáltatókat, intézned kell a víz-, gáz-, villany-, internetelőfizetéseket. Néhol az ingatlanügynök ebben tud segíteni, legalább tájékoztatás szinten.
- Lakásbiztosításra is érdemes rákérdezned!
Vannak országok, ahol a lakcímhez kötik a további szolgáltatásokat, pl.: bankszámla, iskola, könyvtár. Ezekkel is érdemes már előre tisztában lenni, hiszen nem mindegy mivel kezdjük az ügyintézést egy új országba érve!
Biztosabbra mehetsz, ha személyesen, már helyben keresgélsz, akkor kevésbé érhetnek meglepetések. Például a hirdetésben nem szereplő építkezés a szomszédban, vagy a lakás melletti zajos autóbontó…
Bútorozott, vagy üres?
A bérbe adható lakásokat vagy bútorozottan, vagy teljesen üres állapotban szokták kiadni. Mindkettőnek megvannak a maga előnyei és hátrányai.
Bútorozott lakásba költözöl?
- Óvnod kell a bútorokat, lakberendezési tárgyakat! A károkat a bérbeadó kifizetteti veled.
- Nem biztos, hogy az ízlésednek, vagy a szükségleteidnek hiánytalanul megfelel a berendezés.
- Kevés a lehetőséged arra, hogy a magad szája ízére formáld, márpedig ez hozzájárul ahhoz, hogy otthon érzed magad.
Bútorozatlan lakásba költözöl?
- Komoly kiadást jelent mindent beszerezni, a kanalaktól a szekrényekig.
- Törekedhetsz rá, hogy a tárgyak, amik körülvesznek majd, mind-mind a megérkezést, az otthonosság érzését segítsék.
- A magad szükségletei szerint rendezheted be az életteredet.
Jótanácsok a lakberendezéshez
Meghatározó a lakás mérete és lehetőségei, az anyagi keret, amit a berendezkedésre szánunk, meg persze a saját preferenciáink is.
Javaslom, kezdd a legszükségesebbekkel, majd fokozatosan bővítsd a lakás berendezését!
Mik a legfontosabbak? Az én listámon a hűtőszekrény állt az első helyen. Éhes kamaszokkal költöztünk…
Alapbútorok:
- Ágy
A hálószobában az ágy az egyik legfontosabb bútordarab. Hogyan fogtok aludni? Kellenek ágyak, de legalább matracok már az első éjszakára. Ágyneműk, vagy minimum takaró. (Persze pulóverekkel is takarózhatunk az első napokban…)
- Asztalok és székek
Az étkezőasztal, a székek és a későbbiekben egy esetleges íróasztal szükségesek lehetnek. De amíg ezek nincsenek, ehetünk pizzásdobozból az ölünkben is, megvan annak a maga bája.
- Kanapé
A nappaliban vagy a közös térben egy kanapé segíti a társas kapcsolódást, a pihenést, kikapcsolódást. De ezt nem a legszükségesebb kategória, inkább kényelmi szempont, ráérünk idővel beszerezni.
Konyhafelszerelés:
- Hűtőszekrény és tűzhely
Az alapvető konyhai felszerelések közé tartoznak. Lehet élni utcai éttermek kínálatán is, egy darabig, de hosszútávon ezek nélkül, azt hiszem, bajban lennénk. Főleg, ha kamaszokkal élsz együtt.
- Edények, serpenyők, tányérok, poharak és evőeszközök
Érdemes garázsvásárokban utánajárni ezeknek, de a beszerzési tippekről később.
Háztartási gépek:
- Mosógép
Mosógépre is előbb-utóbb szükség lesz. Teregetőre szintén. Vagy szárítógépre, magas páratartalom mellett nem hátrány.
- Háztartási segédeszközök
Konyhai robotgépek. Porszívó, mikrohullámú sütő, vasaló – bár ez utóbbit én nem használom, szóval ki-ki folytathatja a sort igény szerint.
- Lámpák és világítás
- Plafonlámpák, éjjeli fény, asztali lámpa íróasztalra, állólámpa (de ez már talán luxus)
Alapvető háztartási eszközök:
- Konyhai eszközök
Tisztítószerek, felmosó, szemetesek.
Textíliák:
- Ágyneműk, takarók, párnák
Személyes tárgyaknak minősülnek, fontos, hogy az ízlésünknek megfelelő, számunkra szerethető fajtákat válasszunk!
- Függönyök vagy redőnyök az ablakokhoz
Színes, mintás függönyökkel ideálisan meghatározhatjuk a szoba hangulatát. És fontos az intimitás megteremtéséhez.
- Törülközők, szőnyegek
Dekoráció:
- Növények: élő növények frissességet és szépséget hoznak a térbe.
- Faldekorációk: képek, festmények vagy egyéb falra akasztható dekorációk. Egyediséget, és ezáltal stílust adnak az otthonunknak.
Utoljára maradt, de mégis a legmeghatározóbb lakberendezési eszközök:
Személyes tárgyak:
- Fotók, emléktárgyak, könyvek, stb.
A külföldre költözés legfontosabb tárgyai, amiket otthonról érdemes elhozni, mert nem pótolhatóak: ezek a személyes dolgaink, melyekhez érzelmek fűznek. És ezek fogják leginkább otthonná varázsolni a teret, amiben élünk!
Ne költs feleslegesen, keress olcsóbb lehetőségeket!
Pénztárcakímélő, és nem utolsó sorban környezettudatos tippjeink következnek. Hasonló ötleteket ebben a cikkben is olvashatsz.
- Használt dolgokat vásárolj!
- Jelentős költségeket takaríthatsz meg, ha használt bútorokat és háztartási gépeket vásárolsz. Sok helyen vannak online és offline piacok, ahol jó állapotban lévő használt dolgokat kaphatsz. Keress garázsvásárokat, adományboltok kínálatában is böngéssz!
- Kövesd figyelemmel a kiadásaidat!
- Tervezd meg a költéseidet, és próbálj meg költséghatékonyan élni. Kísérd figyelemmel, és használd ki a helyi akciókat és kedvezményeket!
- Lépj kapcsolatba a helyi közösséggel!
- Ismerkedj meg a szomszédokkal! Keress magyar közösséget! Hasonlóan külföldről költöző családok tudnak hasznos tippeket adni, hiszen ők is átmentek azon, amin most te. A kapcsolódás segít beilleszkedni, és támogatást is találhatsz.
Bármiben segítségre, támogatásra szorulsz, nézz körül szolgáltatói körünkben!
Ha külföldre költöznél, mi itt vagyunk, minden kérdésben számíthatsz ránk!
Külföldre vágysz? Érdekelnek a hasznos tanácsok, személyes élmények? Keresd profi tanácsadóinkat, nyelvtanárainkat, ha nem akarod, hogy meglepetések érjenek! Szörfözz a Minden Ami Külföld oldalán!
Kérj segítséget profi tanácsadóinktól, nyelvtanárainktól:
partnereit, hogy minél felkészültebben tudj nekivágni az utadnak, ha itt az idő és ne érjenek majd semmilyen meglepetések!
Anglia, Ausztrália, Új-Zéland, Amerika akár Kanada, vagy Európán belül maradnál?
Megoldást keresel?
Csapat, aki segít Neked: Ide kattintva vagy a bal oldali képre, fel tudod felvenni a kapcsolatot Partnereinkkel és Szakértőinkkel!
A csapból már majdnem mindenhol a Minden ami külföld folyik és nap, mint nap törekszünk arra, hogy minél több emberhez jussanak el naprakész információk, valós tapasztalatok!
Kövesd a Minden Ami Külföld csatornáit és ne maradj le a fontos, hasznos és sokszor érdekfeszítő témákról:
📳
PODCAST csatornáinkon meghallgathatod a beszélgetéseket is, úton-útfélen Veled vagyunk:
🎧⚛️
Ha tetszik ami csinálunk akkor lehetőségeidhez mérten kérlek támogasd a munkánkat az alábbi képre kattintva, akár havi szinten. Köszönjük!
Szólj hozzá