Minden Ami Külföld | A Föld legveszélyesebb helye? - Minden Ami Külföld
Minden ami kulfold logo feher
Minden ami kulfold logo feher
Minden ami külföld

A Föld legveszélyesebb helye?

Brazília partjainál, São Paulo közelében fekszik egy sziget, amely első pillantásra paradicsominak tűnhet. Ez azonban csak a látszat. Az Ilha da Queimada Grande, vagy ahogy sokan ismerik, a „Kígyók Szigete”, a világ egyik legrettegettebb helye, ahol a mérges kígyók koncentrációja a legmagasabb a Földön. Becslések szerint 2000-4000 arany lándzsakígyó (Bothrops insularis) él ezen az alig 43 hektáros területen, ami azt jelenti, hogy egyes helyeken négyzetméterenként egy kígyó juthat.

Az arany lándzsakígyók a világ egyik leghalálosabb kígyófajához tartoznak. Mérgük három-ötször erősebb, mint szárazföldi rokonaiké, és képes egy órát sem alá ölni egy embert. Helyi legendák mesélnek tragikus sorsokról, amelyek azokra vártak, akik a szigetre tévedtek – például egy halászról, akit holtan találtak a hajójában, testszerte kígyómarásokkal. Még a világítótorony utolsó őre és családja is a kígyók áldozata lett a történet szerint.

De hogyan lett ennyire túlnépesedett ez a sziget kígyókkal? Nem kalózok telepítették oda kincsük védelmében, ahogy azt egyes pletykák tartják. Körülbelül 11 000 évvel ezelőtt a tengerszint emelkedése elvágta Ilha da Queimada Grandét a szárazföldtől. Az itt rekedt kígyófajok – valószínűleg a jararaca kígyók közeli rokonai – ragadozók nélkül maradtak, és rohamosan szaporodtak. Mivel földi zsákmányállataik sem voltak, a kígyók a fákra másztak, és vándorló madarakra vadásztak. Ehhez rendkívül erős, gyorsan ható mérget fejlesztettek ki, amely szinte azonnal végez áldozatukkal, mivel a madarak után nem tudnak kúszni.

A veszély miatt a brazil kormány szigorúan ellenőrzi a szigetre való belépést. Évente csak a brazil haditengerészet látogatja meg a világítótorony karbantartása céljából, valamint biológusok és kutatók kapnak külön engedélyt a golden lanceheadek tanulmányozására. A kígyóméreg ugyanis ígéretes gyógyászati felhasználási lehetőségeket rejt, különösen szívbetegségek, vérkeringési problémák és vérrögök kezelésében, sőt, akár rákellenes gyógyszerek fejlesztésében is.

Sajnos az arany lándzsakígyó súlyosan veszélyeztetett fajnak számít az orvvadászok, az illegális kereskedelem (egy kígyó akár 10 000-30 000 dollárért is elkelhet a feketepiacon), az élőhely pusztulása és a betegségek miatt. Bár ez talán kevésbé teszi ijesztővé a „Kígyók Szigetét” az emberek számára, a kígyók jövője szempontjából ez egyáltalán nem jó hír.

Forrás: Smithonian Magazine

#KígyókSzigete #IlhadaQueimadaGrande #AranyLándzsakígyó #Brazília #VeszélyeztetettFajok #Természetvédelem #MérgesKígyók #TitokzatosHelyek #Biokutatás #mindenamikülföld #mindenamikulfold

Érdekel hasonló tartalom?

Hallgass bele Youtube csatornánkba!

Készen állsz?

Szólj hozzá