Egy ország, ahol nincs hajléktalanság – tényleg működik a modell?
Finnországban országszerte a hajléktalanság szinte teljesen megszűnt, és folyamatosan csökken a fedél nélkül élők száma. Mindezt a „Housing First” modell bevezetésével érték el, amely gyökeresen eltér a hagyományos megközelítéstől.
A legtöbb országban a hajléktalanoktól elvárják, hogy először bizonyítsák: képesek dolgozni, és visszailleszkedni a társadalomba, és csak ezután juthatnak lakáshoz. A Housing First megközelítés azon az elgondoláson alapul, hogy a hajléktalanok elsődleges szükséglete a stabil lakhatás, és hogy a lakhatás megszerzése után más problémákkal is könnyebb foglalkozni.
A program 2008-ban indult, és azóta látványos eredményeket hozott: az utcán élők száma drasztikusan csökkent, a hajléktalanszállók helyett önálló lakhatásra alkalmas otthonokat alakítottak ki. Az állam és különböző szervezetek együttműködése révén a rászorulók nemcsak lakást kapnak, hanem szociális támogatást is, ami segíti őket a beilleszkedésben.
Számos bizonyíték támasztja alá, hogy a Housing First egyszerre hatékony megoldás a hajléktalanság kezelésére és egyfajta költségmegtakarítás is, mivel csökkenti az olyan közszolgáltatások használatát is, mint a kórházak, börtönök és sürgősségi menhelyek kiadásait is.
A programmal nem csak Finnországban próbálkoznak, hanem az USA, Kanada egyes államaiban, Párizsban, Bécsben és Németországban is. Más helyeken a politika, a bürokrácia, az ingatlanpiac problémái és a társadalmi előítéletek gyakran akadályozzák a teljes körű megvalósítást.
💬 Te mit gondolsz? Megvalósítható lenne ez hatékonyan más országokban is? Írd meg kommentben! 👇
#MindenAmiKülföld #HousingFirst #Hajléktalanság #FinnModell #Szociálispolitika #Megoldás #Utópia #TársadalmiKérdések
Érdekel hasonló tartalom?
Hallgass bele Youtube csatornánkba!
Segítségre van szükséged?
Szólj hozzá