Tenerifén megáll az élet spanyol tudás nélkül?
Tenerife egészségügyi rendszeréről, az oktatásról és a „mañana” hozzáállású ügyintézésről beszélgettünk egy kedves barátommal Nárcisszal, aki közel 10 éve él már a szigeten. Mindhárom területről van tapasztalata, és nekem is előjöttek a témával kapcsolatos saját élményeim. A cikkben előkerül, hogy spanyol nyelvtudás nélkül nehezebben lehet boldogulni, és többek között az is, hogy itt a gyerekek igenis szeretnek iskolába járni.
Írta: Sylvi Lipp – Minden Ami Külföld
A cikksorozat előző részeiben Magyarország, Anglia és Dél-Afrika egészségügyi, oktatási helyzetét, valamint az ügyintézést néztük meg a mindennapokban. Ha nem olvastad még, nem érdemes kihagyni őket:
Egészségügyi ellátás Tenerifén
“Mennyire nehéz vizsgálati időponthoz jutni és hogyan lehet időpontot kérni?“
“Ha nincs magánbiztosításod akkor a háziorvoshoz kell időpontot kérni bármiféle tünettel, betegséggel. Az állami egészségügybe, vagyis a „Seguridad Social-ba” csak a háziorvoshoz eljutás önmagában egy- másfél hét. Gyereknél könnyebb bejutni az állami gyerekorvoshoz, egy-két nap csupán, de a szakorvoshoz nehéz továbbjutni.
Ha rendelkezel magánbiztosítással, akkor gyorsan sorra kerülsz, akár már másnap a magánklinikán találhatod magad.
Egy vérvételre 4-6 hetet kell várni az állami egészségügyben, kivéve ha a háziorvos nem veszi sürgős esetnek. Ez esetben akár már másnap, de ez egészségügyi centrumoktól függ, nagyobb városokban gyorsabb, persze nem mindegy, hogy lakcím alapján mely körzethez tartozol.
Vérvételre egy nap kb. 200 embert hívnak be, naponta 1 órát működik a vérvétel, én el sem akartam hinni mennyire flottul ment az egész. A vérkép például sokkal de sokkal részletesebb volt, mint azt Magyarországon megszoktam!
Magánbiztosításért havi szinten kell fizetni, de egy évre szól a szerződés. Havonta 45-60 euróval lehet számolni átlagosan. Többféle biztosító kínál különféle csomagokat. Lehet olyat is kötni, amiben van fogászat is, vagy csak külön fogászatot kérni. Érdemes tudni, hogy akkor sem fedi a teljes költségedet, csupán kb. a 60%-át.”
“Az egészségügyi dolgozók, orvosok, hogy állnak a betegekhez? Mennyire felkészültek az orvosok? Mennyire felszereltek a kórházak, a rendelők?“
“Az orvosok viselkedését embere válogatja, de az is sokszor közre játszik milyen a napja. Mindegy, hogy az állami vagy a magán ellátást nézünk. Magán intézményekben valamivel kedvesebbek. Minden egészségügyi intézményben ki van plakátozva, hogy nem beszélnek más nyelven, mint spanyolul, így jobb, ha tudsz magaddal vinni valakit egy vizsgálatra, aki a segítségedre lesz. Angolul még akkor sem akarnak megszólalni, ha tudnak.
A lábamon például van egy bütyök, el is mentem vele az orvoshoz. Másfél évre kaptam időpontot, hogy a szakorvos megnézze, és eldöntse műtik-e. Magán biztosítás nem segített, nem műtik meg, mert nem utána alakult ki, hogy megkötöttem velük a szerződést.
Mindennapos dolgokból felkészültek az orvosok és a szakorvosok is. A felszereltség az állami intézményekben jobban felszereltek, mint Magyarországon, a magánklinikák pedig nagyon jó felszereltségűek, tiszták és hangulatos az egész légkör.”
Oktatás Tenerifén
“A tanárok mennyire vannak belefásulva a tanításba? Milyen nyomás nehezedik rájuk, ha van ilyen? A diákok számára a tananyag mennyire használható, életrevaló, érthető?“
“Mint sok helyen, itt is tanára válogatja, hiszen vannak nagyon gyerek centrikus tanárok, akik azon vannak, hogy a gyerekek előrébb jussanak, és nem a szülőktől várják, hogy a gyereküket tanítsák. De olyan is akad, akinek semmi türelme, nem magyarázza el a dolgokat rendesen. Tanárhiány azonban egyáltalán nem jellemző, ezzel nincs baj.
Általánosságban nem olyan leterheltek a gyerekek. Aki akar az tanul, a tudást az iskolában átadják, van, ami itt is felesleges, de a siker inkább azon múlik, hogy a gyerek milyen közegből jött, ő mennyire akar tanulni. Mind megállják a helyüket akár az egyetemeken is. Tenerife egyébként híres a La Lagunaban található, neves egyeteméről.
Tenerifén a gyerekek különböző színű egyenruhában járnak iskolába. Ez nekem nagyon furcsa volt először, amikor láttam. 😊 A gyerekek viszont szeretik, ahogy az iskolát is, nem a szüneteket várják, iskola után kint vannak a játszótereken és a parton, jó a társasági élet, egészségesen szocializálódnak. Az állami általános iskolában ebéd után a gyerekek hazamennek, és a középiskolának is legkésőbb 3 órakor már vége.
Rengeteg az ünnepnap, a „fiesta”, de egyéb okok miatt is elmaradhat egy-egy tanítási nap, akár azért például, ha jön egy nagyobb vihar.
3-6 év közötti gyerekek úgynevezett „infantil” iskolába járhatnak, de nem kötelező, ez egy előkészítő igazából, sok-sok játékkal. Viszont, aki ilyen előkészítő osztályba jár könnyebben veszi az első osztályt, mert már itt játékosan feladatokat oldanak meg, rajzolnak, formálnak, nem tanulnak, de már van egy határozottabb napirendjük játékos tanulással. 6 éves kortól kezdődik az általános iskola, majd 12 évesen kezdik a középfokú oktatást, ahol már jóval komolyabb, szakmaibb tárgyakat is tanulnak, egyetemre való felkészítést is kapnak.
Minden iskola típusnak megvan a magán verziója is, persze magas havidíjjal.
A tankönyvek elég drágák, de jó minőségűek, szépen illusztráltak, ami segíti a megértést és a tanulást, nem kell feleslegesen sok holmit cipelni sem, csak amire az adott időszakban szükség van, mert több időszakra osztott a tanév. Az angol nyelvtanulás az iskolákban kiemelten hangsúlyos szerencsére.
Aki itt jár végig iskolába, neki nem kell állampolgársági vizsgát megcsinálni külön, hanem megigényelheti az állampolgárságot!”
Mindennapi ügyintézés
“Milyen mértékben terjedt el az online ügyintézés? Mennyire hozzáértő, empatikus az ügyintéző? Hogyan zajlik az időpont szerzés? Milyen vicces vagy horror sztorid van az ottani bürokráciáról?“
(interjú alanyunk hangosan felnevet… 🙂 )
“Tenerifén nem mindegy, hogy kihez kerülsz, sok függ az ügyintézőtől. Tegyük fel, hogy elmész, mert szükséged van egy bizonyos papírra, de neki ez nem elég, nem ért hozzá, vagy szimplán előfordul, hogy épp nincs kedve hozzád. Kér tőled még más iratot is, ezért te újra visszamész, végül ez megint nem elég… Nagyon sokat számít, hogy éppen milyen a hangulata és az alapvető „mañana” hozzáállása az adott ügyintézőnek. Neki rá ér ugyebár, de neked nem biztos.
Velem is előfordult, hogy többször vittem vissza ugyanazt a dokumentumot, vagy kértem ki egyet. Emlékszem, hogy volt amit megkaptam zárás előtt 5 perccel, amit előtte reggel nem, pedig ugyanazt a papírt vittem!
Mindenhová ki van írva egyébként, hogy vigyél magaddal tolmácsot, ha nem beszélsz spanyolul, mert sem angolul, sem németül nem hajlandók ügyet intézni.
Online ügyintézés, időpontfoglalás egyre gyakoribb, nagyon sok mindent el lehet már intézni digitális aláírással.”
“Milyen vicces vagy horror sztorid van az ottani bürokráciáról?“
„Amikor a kisfiam született, ott kellett volna őt beregisztrálni, ahová tartozunk körzetileg, de nem volt kedve megcsinálni az ügyintézőnek, és ezért nekünk el kellett mennünk a fővárosba, ahol mondták, hogy az előző helyen kellett volna intézni…végül megoldódott szerencsére!”
Tudtad?
A Kanári-szigetek – és így Tenerife is – spanyol fennhatóság alatt álló, Európai Uniós tagállam, bár földrajzi értelemben közelebb van Afrikához, mint Európához. Erre jó példa, hogy Afrikától Fuerteventura szigete 100 km, míg Gran Canaria az anyaországtól úgy 1.200 km-re fekszik. A Kanári-szigetek mindegyikének saját mikroklímája van. Ez a sivatagi száraztól a szubtrópusiig bármi lehet. Elég csak összehasonlítani Tenerife északi részét a délivel!
Külföldre vágysz? Érdekelnek a hasznos tanácsok, személyes élmények? Keresd profi tanácsadóinkat, nyelvtanárainkat, ha nem akarod, hogy meglepetések érjenek! Szörfözz a Minden Ami Külföld oldalán!
Kérj segítséget profi tanácsadóinktól, nyelvtanárainktól:
partnereit, hogy minél felkészültebben tudj nekivágni az utadnak, ha itt az idő és ne érjenek majd semmilyen meglepetések!
Anglia, Ausztrália, Új-Zéland, Amerika akár Kanada, vagy Európán belül maradnál?
Megoldást keresel?
Csapat, aki segít Neked: Ide kattintva vagy a bal oldali képre, fel tudod felvenni a kapcsolatot Partnereinkkel és Szakértőinkkel!
A csapból már majdnem mindenhol a Minden ami külföld folyik és nap, mint nap törekszünk arra, hogy minél több emberhez jussanak el naprakész információk, valós tapasztalatok!
Kövesd a Minden Ami Külföld csatornáit és ne maradj le a fontos, hasznos és sokszor érdekfeszítő témákról:
📳
PODCAST csatornáinkon meghallgathatod a beszélgetéseket is, úton-útfélen Veled vagyunk:
🎧⚛️
Ha tetszik ami csinálunk akkor lehetőségeidhez mérten kérlek támogasd a munkánkat az alábbi képre kattintva, akár havi szinten. Köszönjük!
Szólj hozzá