Az első húsvét Ausztráliában? Mutatjuk mire számíts!
Érdekel, hogy ünneplik a húsvétot Ausztráliában? Hogyan készül a hot cross bun és mivel foglalkozik a bilby? Görgess lejjebb és megtudod!
Írta: BOGI – Minden Ami Külföld
Nyakunkon a húsvét! Mindenki várja a hosszú hétvégét, éppen sorban áll a csoki tojásokkal teli kosárral a Woolworthsnél, vagy már otthon keresi a rejtekhelyet nekik, hogy kitartson a készlet legalább 2 napig. Akár a finomságok majszolása a terv, akár a részvétel a húsvéti rendezvényeken, számtalan módja van annak, hogy Ausztráliában is aktív részese lehess az ünnepnek.
Kis visszatekintés – miért is ünnepeljük a húsvétot?
A keresztény ünnepkör húsvétkor Jézus Krisztus halálára és feltámadására emlékezik, és egyike a vallási naptár két legjelentősebb ünnepének – a másik természetesen a karácsony. A húsvét egyben a 40 napos böjt végét jelenti, amely arra a történetre emlékezik, amikor Jézus Krisztus 40 napot töltött a pusztában. A nagyböjt idején a hithű keresztények nem ehetnek marhahúst, csirkét, sertéshúst, vadhúst és bárányt sem.
Szimbólumok
A híres húsvéti szimbólumok, mint a nyúl és a húsvéti tojások eredete rejtély. A nyúl szimbóluma a pogány hagyományokból eredhet, míg a tojások valószínűleg a 19. századi Oroszországból erednek, ahol gazdagon díszített tojásokkal ajándékozták meg egymást az emberek. A világ több országának van saját szimbóluma: Németországban a húsvéti róka, Svájcban a kakukk és Ausztráliában a bilby, vagy macrotis, ami egy hihetetlenül cuki nagy fülű erszényes nyuszi.
Na de milyen is a húsvét Ausztráliában!
A legtöbb helyi, csakúgy, mint európai polgártársaik, ünneplik a húsvétot. Van, aki vallási okból, van, aki csak egyszerűen élvezi az ünnepet és a hosszú hétvégét. A legtöbb állam két munkaszüneti napot ismer el, a nagypénteket és a húsvét hétfőt. Ausztráliában a húsvéti ünnep, nem annyira a vallásról szól. Az embereknek ilyenkor van lehetőségük kicsit visszavonulni, pihenni, együtt lenni a családdal, a barátokkal – hiszen legyünk őszinték a közösség megtartó ereje hihetetlenül fontos napjainkban is. Milyen családdal Ausztráliában? Itt már beszélgettünk róla!
Mi az az elmaradhatatlan program, amibe nem csak a kicsik, de a nagyok is hatalmasakat nevetve örömmel vetik bele magukat? Természetesen a tojásvadászat! Ilyenkor a hagyomány szerint a húsvéti nyúl vagy természetesen a bilby sok-sok hímes és csoki tojást rejt el a ház körül, az udvarokban, parkokban. Ugye nem rossz részt venni egy ilyen közös kalandon? Mi imádjuk!
Ami nálunk a húsvéti kalács, az az ausztráloknál a „forró keresztes zsemle”, a hot cross bun. Édes, fűszeres zsemlék, aszalt gyümölccsel, mazsolával gazdagítva. Érdekel a receptje? Készülj fel, rá kell szánnod némi időt!
Hozzávalók:
- 4 bögre (2,5 dl) sima liszt
- 2 x 7 g szárított élesztő
- 1/4 bögre porcukor
- 1,5 tk fűszerkeverék
- csipet só
- 1,5 bögre aszalt gyümölcs
- 40 g vaj
- 300 ml tej
- 2 tojás, enyhén felverve
Lisztes keverék a kereszthez:
- 1/2 csésze sima liszt
- 4-5 evőkanál víz
Máz:
- 1/3 csésze víz
- 2 evőkanál porcukor
- Vaj, tálaláskor
Hogyan lesz ebből a sok hozzávalóból isteni zsemle? Segítünk!
Keverjük össze egy tálban az élesztőt, a lisztet, a cukrot, a fűszerkeveréket, a sót és az aszalványokat. Olvasszuk fel a vajat egy kis serpenyőben közepes lángon. Adjunk hozzá tejet, melegítsük langyosra. A tejet és a tojást adjuk hozzá az előbbi aszalványos keverékhez és lapos pengéjű késsel addig keverjük, amíg a tészta majdnem összeállt. Tiszta kézzel addig gyúrjuk, amíg lágy tésztát kapunk.
A tésztát lisztezett felületre borítjuk. 10 percig dagasztjuk, vagy amíg a tészta sima nem lesz. Tegyük olajozott tálba és fedjük le fóliával. 1-1,5 órán keresztül meleg, huzatmentes helyen kelesszük, amíg a duplájára nem nő.
Következő lépésként egy nagy tepsit kibélelünk tapadásmentes sütőpapírral. Enyhén lisztezett felületen 30 másodpercig gyúrjuk, majd 12 egyenlő részre osztjuk, és golyókat formázunk belőle. A golyókat a kibélelt tálcára helyezzük, körülbelül 1 cm-re egymástól. Fedjük le újra és kelesszük duplájára, kb. 30 perc alatt. A sütőt közben 190°C-ra előmelegítjük.
Készítsük el a lisztes keveréket! A lisztet és a vizet egy kis tálban simára keverjük, ha túl sűrű a paszta, adjunk hozzá még egy kevés vizet. Egy kis, zárható zacskóba kanalazzuk. Vágjuk le a zacskó 1 sarkát. A zsemle tetejére úgy csepegtessük a lisztpasztát, hogy kereszteket képezzünk. Süssük 20-25 percig, vagy amíg a zsemle megpuhul.
Máz, a forró zsemlére kerül majd, akkor állj neki, ha már látod, mikor veszed ki a sütőből őket. A vizet és a cukrot egy kis serpenyőben, vagy fazékban lassú tűzön melegítjük. Addig keverjük, amíg a cukor fel nem oldódik. Forraljuk fel, majd hagyjuk 3-4 percig forrni. Kenjük meg meleg mázzal a forró keresztes zsemlét. Ízlés szerint melegen vagy szobahőmérsékleten vajjal tálaljuk.
…és mi a helyzet a sporttal?
Az ausztrálok imádják a sportot, természetesen a húsvét sem múlhat el nélküle. Mivel ez az ünnep gyakran egybeesik az Australian Rules Football szezon kezdetével, a meccseket – nem véletlenül – a hosszú hétvégére szervezik. Ez általában egy vagy két meccset jelent nagypénteken, vagy ritkán, ugyan de előfordul, hogy a másodikat húsvét hétfőre tervezik.
Milyen fontos ünnepeik vannak még? Korábban már írtunk az Ausztrália napról és az Anzac napról is!
Az üzleteket nyitva találod?
Nagypénteken jellemzően zárva tartanak az üzletek beleértve a nagyobb szupermarketeket is. Érdemes 1-2 nappal az ünnep előtt elintézni a húsvéti bevásárlást és feltankolni a szükséges dolgokkal és tájékozódni a közelünkben található üzletek ünnepi nyitva tartásáról.
Beszéljünk a bilbyről!
Ausztráliában a húsvéti nyuszi helyett a bilby hozza a hímes tojást. A leletek szerint az erszényesek kb. 15 millió éve ugrálnak Ausztrália szárazföldi területein, de mára sajnos már veszélyeztetett fajként tartják számon. Számuk csökkenésének oka 1859-re vezethető vissza, amikor az első flotta vadászati célból nyulakat telepített be és szegény bilbyknek meg kellett küzdeniük az odúkért, táplálékért és emellett a ragadozók sem kímélték őket. Mit tehetsz te is a védelmükért? Vásárolj minél több csoki bilbyt, hiszen a vásárlásodból befolyt összeget a faj megmentésére fordítják.
Érdekel az ausztrál állatvilág? Mutatunk 10 különös állatot, amit csak itt találsz meg!
Hogyan ünneplik a helyiek a húsvétot?
Húsvét vasárnap a gyakorló keresztények, ahogy világ minden táján a hagyományok szerint, Ausztráliában is részt vesznek a Szentmisén. Ez lehetőséget ad számukra a befelé fordulásra, az önreflexióra, a lelki megújulásra.
Az ausztrálok vidám, laza emberek húsvétkor is szívesen hívják meg a családtagokat, barátokat egy kerti grillezésre. A finom falatok mellett a szórakozás sem maradhat el. Jöhet az össznépi tojásvadászat! Mit kell tenniük? Megkeresni a kertben elrejtett csoki tojásokat és természetesen bilbyket és megtölteni velük a húsvéti kosarat.
Nagypéntek és húsvét hétfő is nemzeti munkaszüneti nap Ausztráliában. Ha úgy érzed, hogy csak élveznéd a hosszú hétvégét, kirándulnál, kempingeznél még a téli szezon kezdete előtt, most még megteheted.
Kíváncsi vagy még milyen újdonságokat rejthet számodra Ausztrália? Íme 8 dolog, amit még biztosan nem tudtál az országról!
Tudtad?
Ausztrália kedvence, és egyben a világ legnemesebb steak alapanyaga a wagyu marha. A wagyu marha fajtája és tartása miatt kapott külön figyelmet a társadalomtól. Születésétől fogva intenzív táplálást kap az állat és igyekeznek nyugalmas környezetet biztosítani is számára. A wagyunak igazán márványos, zsírral átszőtt húsa van szintén, ami kényezteti, ízesíti és szaftosan tartja sülés közben a steaket. Sokan tartanak tőle, túl zsírosnak látják, de aki egyszer kóstolta, soha nem felejti el az élményt. Imádják a rib eye steaket itt is, amit akár 50 napig is érlelnek, ezután sütnek csak hirtelen meg.
Ausztráliába utaznál? Vanda, nem csak a vízumigénylésben, hanem egy komplett és költséghatékony útiterv összeállításában is segít neked! Keresd bizalommal!
Forrás(ok):
Külföldre vágysz? Érdekelnek a hasznos tanácsok, személyes élmények? Keresd profi tanácsadóinkat, nyelvtanárainkat, ha nem akarod, hogy meglepetések érjenek! Szörfözz a Minden Ami Külföld oldalán!
Kérj segítséget profi tanácsadóinktól, nyelvtanárainktól:
partnereit, hogy minél felkészültebben tudj nekivágni az utadnak, ha itt az idő és ne érjenek majd semmilyen meglepetések!
Anglia, Ausztrália, Új-Zéland, Amerika akár Kanada, vagy Európán belül maradnál?
Megoldást keresel?
Csapat, aki segít Neked: Ide kattintva vagy a bal oldali képre, fel tudod felvenni a kapcsolatot Partnereinkkel és Szakértőinkkel!
A csapból már majdnem mindenhol a Minden ami külföld folyik és nap, mint nap törekszünk arra, hogy minél több emberhez jussanak el naprakész információk, valós tapasztalatok!
Kövesd a Minden Ami Külföld csatornáit és ne maradj le a fontos, hasznos és sokszor érdekfeszítő témákról:
📳
PODCAST csatornáinkon meghallgathatod a beszélgetéseket is, úton-útfélen Veled vagyunk:
🎧⚛️
Ha tetszik ami csinálunk akkor lehetőségeidhez mérten kérlek támogasd a munkánkat az alábbi képre kattintva, akár havi szinten. Köszönjük!
Szólj hozzá